Koronavirüs çevre kirliliğinin daha fazla olduğu yerlerde daha ölümcül

Hava kirliliği

New York şehrinde hava daha temiz olsaydı, salgın bu kadar çarpıcı bir noktada olmayabilirdi.
Veriler şu fikri ortaya koyuyor ki; hastaların yüksek seviyelerde hava kirliliğine maruz kalmaları durumunda Covid-19 daha ölümcül olabilmektedir.
Harvard halk sağlığı araştırmacılarından oluşan bir ekip, koronavirüs vaka raporları ve ölü sayılarının paylaşıldığı 3000’e yakın ABD bölgesinden gelen verilerine bakarak, havayı kirleten maddelerin yoğunluğu ile Covid-19 ’a bağlı ölüm oranı arasında bir ilişki kurdu.
Araştırmacılar nedensel herhangi bir bağlantıyı kontrol etmediler. Ancak ciğerlerimize zarar veren iki farklı şeyi birleştirmenin kötü bir haber olduğu gayet akla uygun görünüyor.
Pazar günü online olarak paylaşılan araştırma, henüz akademik bir dergide yayınlanmadı Ancak Harvard ekibi bulgularının doğruluğunu göstermek üzere araştırma verilerini ve metodolojisini paylaştı. Bazı bulgular ise çevresel başarısızlıklarımızı adeta acımasızca yüzümüze vuruyor.
Ekip, metreküp başına her mikrogram partikül madde kirliliği için ne kadar daha az koronavirüs bağlantılı ölüm olacağını örneklendirebildi. Daha ilginci ise, New York şehrinde metreküp başına 1 mikrogram daha düşük partikül madde kirliliği ile 4 Nisan’a kadar 248 daha az koronovirüs hastasının öleceğini tahmin etmeleriydi.

Sonuçların, kalabalık ortamlarda zayıf sağlık önlemleri altında yaşayan insanlar için kötü bir haber olmakla birlikte, Amerikan toplumunda salgınların şiddeti ve ölüm oranının uzun süredir varolan yapısal eşitsizliklerle nasıl belirlendiğini açıklar nitelikte.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.