Karantina yalnızlığı fiziksel hastalıklara sebep olabilir mi?

karantina yalnızlık

Dünya genelinde uzayarak giden karantina süreçleri günlük hayatımızı olduğu kadar zihin ve bedenlerimizi de etkiliyor.

COVID-19 süreciyle hayatımıza giren karantina uygulamalarıyla eve kapanmamızın bireyler üzerindeki etkisi bilim insanları tarafından araştırılıyor.

Yalnızlık hissinin tıbbi etkilerini ölçmek insandan insana oldukça değişen öznel veriler olduğu için oldukça zor. Ancak bu konuda yapılmış çeşitli araştırma raporları genel bir eğilim ortaya koyabiliyor. Maalesef çıkan sonuçlar pek iç açıcı değil.

2018 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre, uzun süren yalnızlık süreçleri şiddetli depresyon, kaygı ve artan sinirlilik gibi ciddi psikolojik etkilere yol açabilir. Ancak yalnızlık, insanlar üzerinde ruh sağlığının ötesinde sonuçlar da yaratabilir gibi görünüyor.

Brigham Young Üniversitesi’nde görev yapan psikolog ve sinirbilimci Julianne Holt-Lundstad, insanların bir grubun parçası olmadığında üzüldüğünü söylüyor. Holt-Lundstad, “Başkalarının yardımı olmadan veya çevremizde kimse olmadan yaşamak zorunda olduğumuzda, etraftaki her şeyle kendi başımıza ilgilenmek zorunda kalırız.” diyor.

Yalnızlık, yaşlılıkta bilişsel düşüş, kanser ve kalp hastalığı gibi çeşitli tıbbi hastalıklarla ilintilidir. Yayınlanan raporlara göre yalnızlık ve hastalıklar arasındaki nedensel ilişki tam olarak anlaşılamasa da potansiyel olarak yalnızlığın tıbbi hastalıkları tetiklediği ve riskleri arttırdığı görünüyor.

Stony Brook Üniversitesi’nden bütüncül bir nörobilimci olan Turhan Canli ise, sübjektif bir deneyim olan yalnızlığın beyinde biyolojiye dönüştüğünü söylüyor.

Araştırmaların ortaya koyduğu gibi, uzun süren yalnızlık durumu kişilerde tıbbı hastalıkları tetikliyor. Dünyayı etkileyen pandemi sürecinde yaşadığımız sosyal uzaklaşma herkes için ruhsal olarak zorlayıcıydı. Bu süreçte ortaya çıkan bedensel hastalıkların artması da aslen psikolojik bozuklukları gösteriyor olabilir.

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.