Jack Ma: COVID-19 salgını sırasında hayatta kalmanın anahtarı “e-ticaret” olacak

alibaba ve aliexpress kurucusu jack ma
Alibaba ve Aliexpress kurucusu Jack Ma

Dünyaca ünlü Çin merkezli e-ticaret sitesi Alibaba’nın kurucusu Jack Ma , geçtiğimiz gün verdiği röportajda, koronavirüs salgınında dünya ekonomosini internetin desteklediğini ve internet alışverişinin geleceğin teknolojisi olduğunu söyledi.

Jack Ma, röportajın devamında “Hiçbir ülke veya işletme internetten izole edilemez” dedi ve herkesin geleceği kavraması ve geleceğin teknolojisi ile ülke ekonomik sistemini iyileştirmesi gerektiğini de ekledi.

COVID-19 ile mücadelede aşı geliştirmenin önemi

Jack Ma’nın kurucusu olduğu Jack Ma Vakfı, koronavirüs salgınının başladığı ilk günlerde aşı araştırmaları için 100 milyon yuan (yaklaşık 14.3 milyon ABD doları) bir bağış programı oluşturmuştu. Bu bağış kapsamında Çin Bilim Akademisi’ne aşının araştırma ve geliştirme çalışmaları için 20 milyon yuan bağışlandı.

COVID-19 salgının belirsizliğini göz önünde bulunduran JackMa, “Bana göre salgın kısa sürede bitmeyecek. Ancak onu yok etmek için teknoloji ve tıbbi araştırmalara ihtiyacımız var. Bu yüzden uzun vadeli hazırlıklar yapmalıyız.” dedi. “Çoğu tıp doktoru, herhangi bir salgınla mücadelede aşının çok önemli olduğunu düşünürken, aşıların virüsle mücadelede önemli bir rol oynamadığını ve bunun ancak bilimkurgu filmlerinde etkili olduğunu iddia eden tutucu görüşler de var.” diyerek sözlerine devam eden Jack Ma, salgının sona ermesi için araştırma çalışmalarına daha fazla maddi ve manevi destek verilmesi gerektiğini söyledi.

E-ticaret, işletmelerin ayakta kalmasını sağlayacak

Koronavirüs salgınının ekonomik etkileri henüz belirsizliklerle olsa da, uzun vadede iş yapma şeklimizi değiştireceği kesin.

İnsanların tuğla ve harç alırken bile çevrimiçi alışverişi tercih ettiği pandemi dönemi sona erdiğinde alışkanlıkların ortadan kalkması pek mümkün değil. E-ticaret teknolojisi, müşterileri elde tutmanın ve tüketici davranışındaki değişimi geliştirmenin en önemli yolu olabilir. Bu gelişim de mevcut duruma uyum sağlayabilen yenilikçi yollar bulmayı gerektiriyor.

Jack Ma’nın verdiği röportajda da önerdiği gibi, e-ticaret işletmelerin varlığını sürdürmesi, ülkelerin gelişmesi ve dünya ekonomisinin güçlenmesi için anahtar olabilir. Mevcut durumda, her şeyin durma noktasına gelmesine izin veremeyiz ancak koşullara uyum sağlama ve ilerleme için çok önemli bir noktadayız. Jack Ma, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin ekonomilerini güçlendirmek için hamlelerini hızlandırmayı düşünmesini öneriyor.

 

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.