Dünyadaki herkes aşılansa bile koronavirüsten kurtulamayabiliriz

Dünyadaki herkes aşılansa bile koronavirüsten kurtulamayabiliriz

Dünyadaki herkes koronavirüse karşı aşılandıktan sonra bile, COVID-19 yayılmaya devam edebilir.

Trinity College Dublin immünologu ve biyokimyacı Kingston Mills, New Scientist’e verdiği demeçte, bilim insanlarının şu anda uygulanmakta olan aşıların hastalığın bulaşmasını gerçekten durdurup durdurmadığından veya sadece semptomatik hastalığı önleyip önlemediğinden emin olmadıklarını söyledi. Bu da demek oluyor ki aşı insanların COVID-19‘a yakalanmasını ve yaymasını gerçekten engelleyemiyor olup, sadece insanların hastalığı daha hafif atlatmasına yardımcı olabileceği gerçeğini gösteriyor.

Bilim adamları hala aşıların virüsün yayılmasını gerçekten engelleyip engellemediğini anlamaya çalışıyorlar, ancak Scientific American, bu araştırma yapılmasa bile bunun bilineceğini iddia ediyor- örneğin hepatit B aşısı bulaşmayı engellemiyor. Uzmanlar, SciAm’a durum böyle olursa salgının sona erdikten sonra bile- kaç kişi aşılanmış olursa olsun- halk sağlığı sorunu olmaya devam edeceğini söyledi.

Mills, New Scientist’e “Bu aşıların önümüzdeki yıllarda SARS-CoV-2’yi ortadan kaldıracağını sanmıyorum.” dedi.

Bununla birlikte, koronavirüs teknik olarak yayılmaya ve yeni insanlara bulaşmaya devam etse bile, toplu aşılama, salgının sona erdirilmesinde önemli bir rol oynayacak. Ciddi ve hatta hafif semptomatik COVID-19 vakalarını önleyebilmek, hayatı normale döndürmede ve yeniden başkalarının yanında olmayı güvenli hale getirmede büyük rol oynayacak.

Sorun şu ki, bu gerçekleştiğinde bile, aşılananlar hastalığı hala yayabiliyorsa, aşı yaptırmayan veya alamayanlar arasında yeni koronavirüs vakalarının ortaya çıkması muhtemel. Ayrıca New Scientist, koronavirüsün insanlar veya farklı hayvan türleri arasında yayılırken teorik olarak mutasyona uğrayabileceğini ve potansiyel olarak yeni salgınlara neden olabileceğini de belirtiyor.

İngiltere Halk Sağlığı epidemiyoloğu Susan Hopkins New Scientist’e “Bu virüsün kalıcı olduğunu düşünüyorum” dedi.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.