COVID-19’un 2020 nüfus sayımı üzerindeki etkisi gelecek nesillerde hissedilecek

Halk

Nüfus sayımı kuruluşları, koronavirüsün göçmenler ve internet erişimi olmayan grupların popülasyonunu doğru bir şekilde hesaplamayı zorlaştıracağından endişe duyuyorlar.

Nüfus sayımı verileri hükümet kaynaklarının paylaşımı için kullanıldığından, doğru bir sayım oldukça önem taşıyor. Özellikle devlet yardımına en fazla ihtiyaç duyan dezavantajlı grupların eksik sayımı, sosyal güvenlik ağı programları için fon kaybına ve gerekli yardımları alamayan kişilerin mağduriyetine sebep oluyor.

Koronavirüs salgını öncesinde planlanan sayım formlarının çevrimiçi olarak doldurulması, mevcut durumda zorunlu hale gelecek. Çevrimiçi, posta veya telefon yoluyla gerçekleştirilecek nüfus sayımının sağlıklı bir sonuç ortaya koyamamasından endişe duyuluyor. Mart ortasında sayıma başlayan kuruluşlar, koronavirüs sebebiyle sayımı 14 Ağustos’a erteledi. Ancak çevrimiçi nüfus sayımı erişimi bazı bölgeler için yeterli değil. Özellikler göçmen bölgelerinde, internet, telefon erişimi ve dijital okuryazarlık oranının düşük olduğu göz önüne alındığında, bu bölgelerdeki çevrimiçi nüfus sayımının gerçeği yansıtmayacağı düşünülüyor.

United Way Texas Proje Direktörü Mariana Salazar, eksik nüfus sayımıyla mücadale etmenin çok zor olduğunu, nüfus sayımı için yeni bir program oluşturmanın ise yıllar süreceğini ve yanlış bir sayımla sosyal fonların yanlış bilgilendirilmesinin büyük bir haksızlık doğuracağını söylüyor.Sunumlar ve etkinlikler aracılığıyla halkı çevrimiçi anket sorularını cevaplandırmanın önemi hakkında eğiten kuruluşlar, yine de vatandaşlık üzerine soruları doldurmaya çekinen veya sayımın önemini anlamayan göçmenler açısından yüzyüze erişimin önem taşıdığını söylüyorlar.

Örneğin, Nevada’da son yirmi yıl %75 oranında artış gösteren Asya-Amerikan kökenli nüfusun, 2010 yılı sayımında yaklaşık 55bin kişi eksik sayıldığı ortaya çıkmıştı. Bu eksik sayım, devletin bu bölgeye daha az finans yatırımı ve hizmet desteğinde bulunmasına ve halkın mağdur edilmesine sebep oldu. Bütün bunlara ek olarak nüfus sayım sistemi, Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi’nde halkı temsil eden üye sayısını belirlediği için, eksik sayımlar halkın mecliste sandalye kaybetmesine de neden oluyor.

Doğru sayım için ulaşımın zor olduğu grupların aynı zamanda salgın krizinden de en çok etkilenen bireyler olduğunu ifade eden kurum yetkilileri, bu sebepler göz önünde bulundurularak cesur kararların alınması gerektiğini belirtiyor.

 

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.