COVID-19 test kitleri ABD’de otonom araçlarla taşınıyor

beep otonom araç
Beep adlı otonom araç COVID-19 test kitlerini sürücüsüz olarak taşıyor.

COVID-19 test kitleri salgının tespitinde ve kontrol altına alınmasında ciddi öneme sahip. Durum böyle olunca testlerin hızlı ve güvenli bir şekilde ulaştırılması için yeni teknolojiler kullanıma başlandı.

ABD’nin Florida eyaletinde bulunan sağlık organizasyonu Mayo Clinic, koronavirüs COVID-19 test kitleri laboratuvarlarına güvenle taşınması için otonom araç teknolojisini kullanıyor.

Jacksonville Ulaşım Yönetimi (JTA), Mayo Clinic’in kullanımı için otonom şirketleri Beep ve NAVYA ile ortaklık kurdu. COVID-19 virüsünün yayılmasını önlemek için gerekli olan sosyal mesafenin korunması için bu yöntemi tercih eden yetkilililer, otonom araçlardan tıbbi malzemelerin ve testlerin taşınmasında yararlanıyor.

Daha önceki haberlerimizde bahsettiğimiz gibi, Çin’de karantina sebebiyle yiyecek taşınımında UDI robot araçlarının kullanılmasına benzer şekilde Mayo Clinic görevlileri de güvenli bir yöntem olarak otonom araçları seçti.

Florida Mayo Clinic genel müdürü Dr. Kent Thielen, “En yeni otonom araç teknolojisi ve yapay zeka kullanımı personelleri virüse karşı korunmasıyla birlikte hastaların tedavisiyle ilgilenecek personel sayısını arttırmayı da sağlıyor.” dedi. 30 Mart’ta kullanılmaya başlanan 4 otonom araç, özellikle yaya ve araç trafiğinden uzak bir ulaşım yolu kullanıyor. Araçların güvenli bir şekilde ulaştığından emin olmak için görevliler, rotaları bir komuta merkezinden izliyor.

Otonom ve elektrikli araçların tasarımında uzman bir şirket olan NAVYA’nın CEO’su Étienne Hermite ise bu konuda “COVID-19 salgını için çözümler sunmak için bu tür kuruluşlarla çalışma fırsatı tam olarak şirket hedeflerimizi temsil ediyor. Amacımız, insan gücü sıkıntıları veya kriz anlarında çözüm üretmek ve yardım sağlamak.” diye belirtiyor.

Muhtemelen Çin ve ABD’den sonra başka ülkelerde de bu tarz otonom araçlarla teslimat yapıldığını daha fazla göreceğiz gibi duruyor. Özellikle pandemiden dolayı yaşadığımız karantina ve sosyal mesafe bu dönüşümün hızını bir hayli artıracak.

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.