COVID-19 eski yönetim modelini nasıl gereksiz hale getirdi?

gelecek şehir
Light trails above buildings at night in China.

COVID-19 salgını, endüstrileşmiş dünyayı kilitlemeye, okulları, borsaları kapatmaya ve dünyaya geçici olarak bir bariyer çekmeye başladı. Dünyanın her yerinden şirket çalışanları evden çalışmaya geçerken, “çalışanları kontrol eden yönetici” kavramı yavaş yavaş yok oluyor.

Günümüzde COVID-19 salgınının sürdürdüğü belirsizlik ve karantina durumu, ekonomide kendi kendine rehberlik etme ve yaratıcılığı da beraberinde getirdi. Çoğu çalışan için yeni bir durum olan “evden çalışma” dünyası, eski çalışma biçiminden tamamen farklı bir deneyim. Başarının bireysel yeteneklere dayandığı bu deneyimde, eski yönetim modelleri tarihe karışıyor. Hayat zaten yeterince zor ve karmaşıkken, üzerine bir de başkalarına yukardan bakarak güç kazanmaya çalışan kişilerle yönetilmeye gerek olmadığını fark etmemizi sağladı.

Sosyal izolasyon, ofis hiyerarşisini yıkıyor

Evden çalışma deneyiminde yöneticilerin, konum ve unvandan bağımsız olarak, çalışanların her birinin değerli olduğunu anlamaları önem kazanıyor. Yöneticiler, bu çağda sadece yönetmenin değil, görüşlere ortak olmak, dinlemek ve üretken olmanın fark yaratacağını anlamalılar. Patronların öneminin azalması, kendini yöneten insanların gelişmesine ve yukarıdan aşağıya yürütülen dikey hiyerarşinin yıkılmasına da ön ayak olacak gibi görünüyor. Ofis hiyerarşilerinin bulanıklaştığı evden çalışma düzeninde, önceden geride duran çalışanlar sorunları her zamankinden daha iyi çözebilir. Parlak çalışanların bir yönetici olsa da olmasa da kendilerini daha iyi bir şekilde göstereceği öngörülüyor.

Evden çalışmak yaygınlaşacak

Mart 2020’den itibaren dünya çapında binlerce şirket ve ofis çalışanlarını evden çalışmaya yönlendirdi. Bu durum pek çok fikrin ortaya atılmasına neden oldu: Yöneticilerin burnunun dibinde olmaması çalışanların performansını düşürecek mi? Evden çalışma düzeni şirketlerin batmasına sebep olur mu? Bu soruların cevabı, modern ve yaratıcı bir çalışma kültürüne sahip olan şirketler için, hayır.

COVID-19 salgını, sadece bir virüs değil, kültürel bir tsunami. Bildiğimiz her şeyi değiştiren bu salgın, eski şirket yönetimlerini de değiştirecek. Kendilerini geliştirmek zorunda olan liderlerin, fiziksel, sosyal ve zaman kısıtlamalarına karşı moral ve yaratıcılığı yüksek olmalı. Aynı zamanda, hızlı öğrenme yetenekleri geliştirerek, modern araçları iyi şekilde kullanabilen kişilerin yönetici konumuna geldiğini göreceğiz. Uzak ekipleri iyi şekilde yönetmek modern liderlerde en çok aranan özellik haline gelecek.

İçinde bulunduğumuz kriz ortamı, insanlığa teknolojiyi daha faydalı kullanma ile çalışanlar ve şirketler arasında daha az kutuplaşma ortamı için bir fırsat sunuyor.

 

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.