Çin koronavirüs konusunda kamera ile önlem almakta ısrarcı

gizli kamera cctv
Çin evlerin içine kadar gizli kamera ile izleme yapma amacında.

İlk olarak Çin de ortaya çıkan koronavirüs, ülkede izini büyük ölçüde azalttı. Hükümet yine de tedbirleri elden bırakmıyor. Dünya da 2. ve 3. dalga konuşulması Çin’in daha sıkı tedbirler almasına neden oluyor. Ülke yeniden bir virüs salgını ile uğraşmak istemiyor. Bu yüzden yeni uygulamalarla birlikte alınan önlemlerde hızlandırılıyor.

Çin yaptığı yeni uygulama ile insanları kameralarla izleyecek. Koronavirüs tedbirleri kapsamında karantina altında bulunan kişilerin evlerine bir cihaz yerleştirecek. Hükümetin verdiği kararla birlikte zorunlu olarak evde kalan kişilerin takibini kamera ile izleyebilecek. Evlerinin hemen dışına yerleştirilecek olan kameralar denetim sağlayacak.

Asya ülkesinde aslında kamera sistemleri zaten yeni değil. Ülke genelinde 2017 yılı verilerine göre kurulu 20 milyondan fazla kamera var. Kimine göre bu rakam daha fazla. Oldukça fazla güvenlikli bir kamera sistemine sahip olan ülke, bu rakamlarla Amerika’yı da geride bıraktı.

Koronavirüs Sonrasında Yaşanılan Süreçten Halk Memnun Değil

Hükümetin koronavirüs tedbirleri içinde bulunan kamera sistemi resmi olarak duyurulmadı. Ancak ülkede yaşayan vatandaşların söylediklerine göre, karantina süresi boyunca kameralarla izleniliyor. CNN’e açıklama yapan ve Çin de yaşayan 3 kişinin söylemleri bunları kanıtlar nitelikte.

Herhangi bir yasa olmamasına rağmen Şubat ayından beri hükümet, karantina boyunca kamera sistemini kullanıyor. Belli yerlerde insanların evden çıkıp çıkmadıkları kontrol altında tutuluyor. Üç kişinin paylaştığı bilgiye göre Çin, uygulamayı bazı şehirlerde yürütüyor.

Ülkede yaşayan İrlandalı göçmenin anlattıkları kamera uygulamasının gerçekliğini tamamen kanıtlamakta. İrlandalı göçmen ve ailesi ülkenin güneyine gezi düzenlediler. Daha sonrasında ise eve geldiklerinde hükümetin zorunlu kıldığı 2 haftalık ev karantinasını uygulamaya başladılar. İrlandalı göçmen Ian Lahiffe, karantina için evlerinin kapı girişine kamera takıldığını fark etti. Devletin karantina süresini izlemeleri için böyle bir şey yaptıklarını düşündü. Lahiffe, ‘’Ev kapısının hemen dışına kamera yerleştirildi. Karantina süresi boyunca bizi izliyorlar. Ancak bu sürecin ne kadar yasal olduğunu bilmiyorum.’’ açıklamasını yaptı.

Ian Lahiffe, ayrıca kamera kurulumu yapılırken hiç kimsenin haber vermediğini söyledi. Böyle bir sürecin olması insanlar tarafında oldukça üzücü. Koronavirüs nedeniyle alınan bu önlemler halk tarafından kabul edilebilir değil. Ülkede artık bireysel gizlilik kalmamış durumda.

Meriç Özadak
Meriç Özadak, İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema ve Televizyon lisans ve Next Akademi yüksek lisans mezunudur. Video ajansı vidyozz'un kurucusudur.