Bill Nye; “İklim değişiklikleri ve COVID-19’un önüne geçmek için bilime güvenmemiz gerek”

bill nye

Küresel ısınmaya karşı mücadele veren  Nexus Media’ya röportaj veren Bill Nye, durumun gittikçe kötüye gittiğini, hem COVID-19 salgınından hem küresel ısınmadan korunmak için bilime güvenmenin şart olduğunu söyledi. 

Nye; ABD’nin bilime güvenmeden çözemeyeceği iki sorunun COVID-19 ve küresel ısınma olduğunu söyledi. Küresel ısınmanın uzun yıllardır yavaş yavaş geldiğini, fosil yakıtların kullanımının devam etmesi halinde durumun inanılmaz derecede kötüleşeceğini ifade etti. Ayrıca Nye; COVID-19 için ise yayılmanın önüne geçilemediği bunun toplumda ciddi hasarlara neden olabileceğini söyledi. 

Nye; “Federal Hükümet küresel ısınmayla mücadele kapsamında dünyayı yaşanabilir halde tutmak için sera gazı emisyonlarını azaltmak için ciddi bir biçimde çalıştı. Ancak konu COVID-19’a geldiğinde ise aynı oranda zayıf kaldı. Hem küresel ısınmada hem de salgında uzmanların görüşleri dikkate alınmıyor. Yeni vakalar Estonya, Yeni Zelanda ve Vietnam gibi farklı ülkelerde azalsa da, pandemi ABD’de artmaya devam ediyor” Nye verdiği röportajda insanların uzmanların söylediklerini dikkate alması için bilim okur-yazarlığı yapması gerektiğinin altını çizdi.  

Nye; “Özellikle küresel ısınma konusunda yaşlıları ikna etmek gençleri ikna etmekten daha zor oluyor. Yaş aldıkta dünya görüşünüz daha sınırlı hale geliyor. Üstelik uzun yıllardır yaşanılan hayatı neden değiştirmek istesinler?” 

Nye röportajının sonunda ise Amerikalılara çağrıda bulundu. Bill Nye, tüm Amerikan halkını seçimlerde oy vermeye çağırdı ve “ koronavirüs ve küresel ısınma gibi problemlerin çözümü için siyasal sürece daha fazla insan katılmalı. Daha fazla insanın katılması ise bu süreçte verilebilecek kararlar için fikir birliğine varmamızı sağlayacak. Katılım artarsa, özellikle benimle aynı fikirde olan insanlar ile birlikte durumu düzeltmek için daha fazla çalışacağız” dedi. 

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.