Bill Gates: Koronavirüs dünyayı “bilinmeyen sularda” bıraktı

Bill Gates

Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates, birçok ülkenin COVID-19 salgınıyla mücadelede yetersiz olduğunu ve bir salgın hazırlığı için daha ileriye dönük kararlar alınması gerektiğini söyledi.

Geçtiğimiz gün BBC’ye verdiği bir röportajda konuşan Gates, “İlk aylarda yeterli test hazırlandı mı? Solunum cihazı ve yoğun bakım üniteleri sayısı gerektiği kadar arttırıldı mı?” dedi ve “Çok az ülke salgınla mücadeleden geçer not alacak. Hem sağlık hem de ekonomi politikaları açısından hiç simüle edilmeyen, düşünülmeyen bir yerde, bilinmeyen sulardayız.” diye ekledi.

“Dünya bir sonraki küresel salgına hazır değil.” dediği TED konuşmasına atıfta bulunan Gates, 2014’te yaşanan ebola salgını sonrasında, hükümetlerin ve kuruluşların aşı araştırmalarına, sağlık çalışanları eğitimlerine ve olası kriz planlamalarına yatırım yapmalarını önermişti. Tıp dergisinde yayınlanan makalesinde ise eboladan daha etkili olabilecek salgın hastalıklara hazırlanmamız gerektiğini, salgınları izlemek ve laboratuvar testlerini için kurulması gereken teknoloji ve altyapının kritik bir ihtiyaç olduğunu savunmuştu.

Bill ve Melinda Gates Vakfı tarafından, bulaşıcı hastalıkların araştırılması için kurulan Coalition for Epidemic Preparedness Innovations (CEPI) kurumundan da bahseden Gates, bazı platformlara yardım eden çalışmalar yürütülse de hâlâ çok yetersiz olduğunu söyledi.

Gates, daha önce ABD’nin ülkede hastalığın yayılmasını önleyecek hızda kararlar almadığını belirterek, halkı koronavirüs karantinasına teşvik etmek için yavaş olduğu için suçlamıştı.

 

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.