Bill Gates: “Her 20 yılda yeni bir pandemi olacak”

Bill Gates

Bill Gates’in gelecek için talihsiz bir tahmini var: “Mevcut koronavirüs pandemisi kadar kötü olup olmayacağını bilemeyiz ancak her nesil bir şekilde kendi viral salgınıyla karşılaşacak” dedi.

Bill Gates, geçen hafta Financial Times’a yaptığı açıklamada,dünyada gerçekleşen seyahatler vasıtasıyla her 20 yılda bir bu tür virüslerle karşılaşma olasılığımızın çok yüksek olduğunu söyledi. Microsoft’un kurucu ortağı olan Gates, bu can sıkıcı açıklamaya ek olarak iyimser bir bakış açısı da paylaştı. COVID-19 salgını sürecinde dünyanın bu virüse hazırlıksız olduğunu ancak bu salgından kurtulanların bundan sonra çok daha dikkatli olacağını, böylece gelecekteki salgınlar için çok daha hazırlıklı olacağımızı belirtiyor.

İçinde bulunduğumuz durumun insanların tüm yaşamları boyunca deneyimleyecekleri en büyük olay olduğunu belirten Gates, antikorların oluşması, erken teşhis sistemleri, antiviral kitapları, aşı platformları gibi erken uyarı sistemlerinin oluşturulmasıyla bu konuda giderek daha hazırlıklı olacağımızı söylüyor. Gates,“Gerçekten tıbbi araştırmalara, halk sağlığı girişimlerine ve diğer tedbirlere yatırım yaparsak, bir sonraki salgının finansal yükü COVID-19’un mal olduklarının yanında önemsiz bir miktar olacaktır”diyerek ülkelerin bilime destek vermeleri gerektiğini vurguladı.

 

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.