Bill Gates: COVID-19 Ekim ve Kasım aylarında hızlanabilir

bill gates retrowave

Bill Gates, koronavirüs enfeksiyon oranlarının, sıcaklıkların soğuduğu Ekim ve Kasım aylarında, sonbaharda başka bir dalgaya çarpacağı konusunda uyarıyor. Durum bazı insanların maske takmayı ve sosyal mesafeyi reddetmesi yüzünden daha da yayılıyor.

Neden hala yayılıyor?

Sebep bariz bir şekilde bilinçsizliktir. İnsanlar maske takmayı ve 14 kurala uymayı çok kolay bir şekilde terk ediyor. Bu yüzden vaka sayıları artıyor. İşin matematiği basit aslında. Tedbiri elden bırakmaktan ziyade bazı insanlar bunu reddediyor. Maskenin onları terlettiğini de bahane edebiliyorlar.

“Daha iyi tedavi ölümleri azaltmaktadır, ancak özellikle Ekim ve Kasım aylarına girdiğinizde, davranışımızı şu anda göründüğümüzden daha fazla kısıtlamazsak, bu şey çok sayıda olacak.” Perşembe akşamı CNN Küresel Belediye Binası sırasında uyardı.
Bill Gates, Microsoft’un milyarder kurucu ortağı olarak bilinirken, aynı zamanda vakfı ile yaptığı hayırseverlik çalışmaları sayesinde viral pandemilerde dünya çapında bir otorite haline geldi. On yıllardır aşı araştırmalarını finanse ediyor, özellikle sıtmayı yok etmek için çalışıyor ve 2015 Ted Talk’ta dünyayı pandemi konusunda uyarmıştı.

Gates hükümetten de şikayetçi!

Pandemi sürecinin iyi yönetilemediğine dem vuran Gates, Trump yönetiminin hem yurtiçinde hem de yurtdışında dünyanın süper gücü sıfatını taşıyamadığını söyledi. “Buradaki tek iyi haber, ölüm oranının bir miktar düştüğü, insanlara nasıl daha iyi davranacağımızı öğrendiğimiz için, daha az aşırı yüklendiğimiz için” diye ekledi, ama sonra vurguladı. “Ama küresel tablo ve ABD resmi beklediğimden daha kasvetli.

Havanın bununla ne alakası var?

“Hava bize biraz yardım ediyor. Virüs biraz mevsimsel olmasaydı Mayıs çok daha kötü olurdu. Ve bu yüzden şimdi yazdan faydalandığımızı biliyoruz. Ve sonbaharda enfeksiyon gücü daha da kötüleşecek. Bu yüzden davranışlarımızda tamamen gevşek olmamak için daha fazla neden var.”

Sonuçta, çözüm bir aşıdır, diyor Gates ve birden fazla aşının mevcut olacağından ve seri olarak üretileceğinden umutlu.

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.