Biliminsanları neden koronavirüsü “çılgın gibi” klonluyor?

koronavirüs

Dünya üzerindeki tüm bilim ve insan hizmetkarları Korona virüsü yenmek için ellerinden geleni yapıyorlar şu anda hala bu virüsün bir çaresi bulunamadı ancak çalışmalar sürüyor. Bu çalışmalardan en önemlisi de Korona virüsü klonlayarak yapılıyor. “Olumsuzluk arttırılarak olumlu bir şey ortaya nasıl çıkabilir?” diyebilirsiniz. Haklısınız, ancak durum sandığımız gibi değil. Bu klonlar virüsü yenmek için kullanılıyor.

İsviçreli bilim insanları, virüsün klonlarını sentetik DNA’dan yeniden yapılandırmayı başardılar. Virüsün öngörülen geleceğinde aşı çalışmalarında kullanılacağı ve süreci hızlandırabileceği söz konusu.

Korona virüsün klonu şöyle oluşturuldu; virüsün DNA parçalarını maya hücrelerine tanıtıp, doğru bir klon oluşturmak için maya hücreleri ile DNA parçalarını birleştirdiler. Bu birleşimden virüsün genetik bilgileri sakladığı yapay maya kromozomları oluşmuş oldu.

Bilim insanları, yapay kromozomu oluşturduktan sonra enfeksiyöz RNA ve sonrasın katalizör T7 RNA polimeraz kullanarak maya hücreleri olmadan RNA üretti. Elde edilen RNA, sentetik koronavirüsün çoğalabileceği bir hayvan hücresine yerleştirildi ve nihayetinde koronavirüs klonları yaratıldı.

Aklımıza bu haberden sonra korkuyla “bu virüs laboratuvarda mı üretildi?” sorusu gelebilir. Ancak endişeye mahal yok. Daha önce de söylediğimiz gibi bu bir “komplo teorisinden” öte geçemez. Keza Korona virüs klonları sıfırdan değil, var olan virüsün yapay yollarla yeniden ortaya çıkarılmasından ibarettir. Dünya çapında da aşı ve ilaç geliştirme adına kullanılmaktadır.

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.