Visa’nın kripto para patenti nakit para yerine geçecek

visa kriptopara

Visa nakit paraları, kripto paralarla değiştirebilecek sistem için patent başvurusunda bulundu. 8 Kasım 2019 tarihinde yapmış olduğu patent başvurusunda, gelecek konulu filmlerde sıkça karşılaştığımız sadece sanal paralarla ticaretin yapılması git gide daha da yaklaşıyor. Sistem fiziksel paraların yerini sanal para birimlerinin almasını hedefliyor.

Visa, hayata geçirmeyi hedeflediği sisteminde bir çok doğrulama ve güvenlik noktası ile güvenliği elden bırakmamak için, diğer sitemlerden daha çok çalışmış. Sözü geçen Visa sisteminde güvenlik sistemi şu şekilde işliyor. Merkezi bilgisayar, yönetici sistemi, onaylama sistemi, kurtarıcı sistemi, kayıt bilgisayar sistemi ve kullanıcılar.

Sistem hayata geçtikten sonra, fiziksel paraları ATM ve bankalardan sahip olunan hesaplara işleniyor, sonrasında para transfer sistemleri ile o anki döviz kurlarına göre paranızı kripto para hesabınıza aktarıp, diğer para birimlerinde olduğu gibi kullanmaya hazır hale geliyorsunuz.

Dosyalama, ödeme ekosisteminin dijital hale geldiğinde piyasalardan fiziksel paraları sorunsuz bir şekilde aktarılmasını hedefleyen Visa, gelecekte tamamen temassız para transferlerini gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Ayrıca dijital para birimi verildiğinde, Bir kullanıcı veya banka dijital para birimini cüzdandan cihaza aktarabilir veya dijital para birimini akıllı kartta saklayabilir ve akıllı kartın içindeki parayı başka bir kuruluşa aktarabilir.

Visa sözcüsü Perbes, “Her yıl yüzlerce yeni fikir için patent istiyoruz… Tüm patentler yeni ürün veya özelliklere yol açmayacak olsa da, Visa fikri mülkiyete saygı duyuyor ve ekosistemimizi korumak için aktif olarak çalışıyoruz, yeniliklerimiz ve Visa bizim markamız” Visa’nın kripto para patent başvurusu hakkında yorum yapan avukat Jake Chervinsky tweet attı.

“İcat etmediğiniz veya yeni olmayan bir şeyi patentleyemezsiniz, bu nedenle Visa’nın patent başvurusu o kadar dar olmalı ki, uygulanabilir olsa bile çok fazla kullanılmayacak. Finansman görevlileri kripto endüstrisini durdurmak için patent yasasını kullanamayacaklar.”

Bu konu hakkındaki şu ana ki gelişmeler bunlar. Visa eğer patent başvurusunda patentini alabilir ise ilerleyen günlerde bu sistemi kullanmaya başlayabiliriz. Kafanızda bu sistem ne kadar güvenmeliyiz, hackerlar tarafından saldırılara ne kadar güçlü olduğu konusunda kafalarımızda soru işaretleri oluşmaya başlamıştır. Bütün bu gelişmeleri ilerleyen günlerde yaşayıp öğreneceğiz.

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.