NFT dijital sanat üreticilerine milyonlar kazandırıyor

NFT dijital sanat üreticilerine milyonlar kazandırıyor

Geçtiğimiz günlerde Kanadalı müzisyen Grimes kardeşi Mac Boucher ile beraber ürettiği 10 sanat eserini Nifty Gateway adlı internet sitesinde ile satışa çıkararak 6 milyon doların üzerinde gelir elde etti. Animasyon videolar ve çeşitli görüntüler içeren bu koleksiyonda Dünya ve Mars’ın üzerinde yükselen bir melek çocuğun bulunduğu videolar da var.

Bu eserler belirli fiyatlara satılmış olsa da herkes tarafından izlenebiliyor ve birer kopyaları kolayca kaydedilip paylaşılabiliyor. Peki eserleri satın alan kişiler tam olarak neyi satın almış oluyorlar?

Eserleri satın alan kişiler dosyaları bir kopya olarak değil NFT (Non-Fungible Token) olarak alıyorlar. Söz konusu görüntüler birçok kişi tarafından izlenip paylaşılsa da orijinalliği ve mülkiyet hakkı satın alan kişiye ait oluyor. Söz konusu kişi eğer isterse bunları tekrardan satışa çıkarabiliyor.

Özellikle 2020’yılında çok yaygınlaşan NFT’ler bir dijital varlığın sahipliğini tasdikleyen dijital sertifikalardır. Bu sertifikalar bitcoin ve diğer kripto para birimleri gibi blockchain teknolojisi ile koruma altında bulunuyor.

NFT ile kripto para birimlerinin farkı, para birimlerinin ikame edilebilir olmasıdır yani sizin elinizdeki bitcoin ile başkasının elindeki bitcoin aynı değerdedir. NFT (değiştirilemez) varlıklar ise birbirlerinin yerine geçemeyecek, benzersiz ve farklı değerlere sahip dijital varlıklardır. Kripto paraların bir para karşılığı varken NFT’lerin karşılığı bir video, fotoğraf, müzik ve daha farklı pek çok şey olabilir.

NFT’ler sadece sanat eseri olmak zorunda değil, internetteki her gönderi, sayfa, görsel, video ya da metinler benzersiz ve özgünler ise dijital varlık olarak NFT’ye dönüştürülebilir.


Örneğin Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey Twitter’ın kurulduğu tarih olan 21 Mart 2006 gününde attığı ilk tweetini NFT haline getirerek açık arttırma ile satışa çıkardı. Tweet 2.5 Milyon dolar teklif aldı ve satın alan kişi bunu bir yatırım olarak kullanarak bir gün daha yüksek bir fiyata satabilecek.


Türkiye’den de örnekler verecek olursak, Uykusuz Dergi 26 Şubat’ta Twitter’da paylaştığı bir gönderide bazı çizerlerinin eserlerini dijital koleksiyona dönüştüreceğini duyurdu.

Futbolcu Mesut Özil’in de dijital sanatçı Bosslogic ile anlaşarak NFT olarak tasarladığı ayakkabı 1886 dolara, forma ise 2525 dolara satıldı.

Gün geçtikçe popülerliği artan NFT yeni nesil bir yatırım yöntemi olabilir. Nasıl ki alışık olduğumuz resim, heykel gibi sanat eserleri yıllar geçtikçe ya da sanatçılar öldükçe katlanarak değerleniyorsa, bugün alınan NFT varlıklarının da değerleri yükselerek sahiplerinin kar etmesini sağlayacaktır.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.