Vegan et üreten DAIZ dünyada en yaygın dördüncü et olmayı planlıyor

yapay et laboratuar et bitkisel et

Sığır eti, tavuk ve domuz etiyle birlikte piyasadaki “dördüncü et” olmayı hedefleyen DAIZ şirketi, Japonya’daki en büyük bitki bazlı et fabrikasını açıyor.

Japonya merkezli bitki bazlı et üretim girişimi DAIZ, Su Ürünlerinin Büyüme ve Sanayileşmesini Destekleme Örgütü (A-FIVE) ve risk fonu şirketi UFJ Capital’in yatırımlarıyla, sermayesini 6 milyon dolar arttırdığını açıkladı.

DAIZ, besin değerlerini arttırmak için soya fasulyesi içeren vegan et üretimi yapıyor. Şirketin tescilli ürünü ise soya fasulyesinden yapılan ve gerçek et dokusunu yaratmak için kullanılan bir ham madde. “Mucize çip” olarak adlandırılan bu hammaddenin oluşumu, soya fasulyesinin enzimlerinin aktive edilmesi ve geleneksel aminoasitlerin taklit edilmesiyle serbest asitlerin sayısının arttırılması sürecinden meydana geliyor. Bu sürece “Ochiai” adı veriliyor.

DAIZ’in teknoloji müdür Koji OChiai, ürünlerinin başarısı hakkında, “Ete en yakın tat için filizlenmiş soya fasulyesinin tadını ve aromasını etkileyen yaklaşık 700 bileşeni analiz ediyoruz. Glutamik asit gibi ete benzer amino asitlerinin miktarı ve çimlenme koşulları en önemli aşamalardan.” açıklamasını yaptı.

Şirket, aldığı fonu yılda 3.000 ton vegan et üretimine ulaşmak için Japonya’daki en büyük bitki bazlı et fabrikasını kurmayı hedefliyor. DAIZ, küresel pazara açılmadan önce üretim ve perakende ortakları aracılığıyla yurtiçi dağıtım üzerinde yoğunlaşacak. Bunun dışında Tokyo Menkul Kıymetler Borsası’nda halka açılmayı hedefliyor.

Veganlık henüz Japonya’da ana akım yemek haline gelmese de, son iki yılda Japonya’daki vegan restoranlarının sayısı 400’den yaklaşık 1.000’e yükseldi. Mart ayında, Japonya’nın popüler yerel zinciri Mos Burger, soya ve konjac tabanlı bir köfte ile yapılan vegan köfteyi menülerine kattı.

Koronavirüs pandemisiyle birlikte, özellikle mezbahalarda yayılan vakalar duyurulduğu için hayvan eti endüstrisinin sürdürülebilirlik ve güvenlik sorunlarına olan endişelerinin artması normal. Bitki temelli et üretimlerinin bu süreçte artması ve kullanıcı tarafından da daha güvenli bulunması gelecek için umut vadediyor. Vegan et üretimi, daha güvenli, sürdürülebilir ve krize dayanıklı gıda çözümleri ile gelecekte daha çok hayatımızda olacak gibi görünüyor.

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.