KFC 3 boyutlu biyoyazıcı ile üretilmiş tavuklarını satışa sunacak

kfc tavuk 3d yazıcı yemek

Dünyanın önde gelen fast food zincirlerinden biri olan KFC, teknolojiye olan ilgisiyle de tanınıyor. Yenilikçi adımlarıyla fark yaratan şirket daha önce kendi akıllı telefonunu piyasaya sürmüş, Bitcoin ile tavuk satışı gerçekleştirmiş ve Zinger tavuk menüsünü uzaya yollamıştı. 16 Temmuz tarihinde bir basın açıklaması yayınlayan KFC, bu kez 3 boyutlu biyoyazıcı ile Rusya’da tavuk üretimi yapmayı deneyeceklerini açıkladı.

Rus merkezli 3D Bioprinting Solutions ile iş birliğine giden KFC, laboratuvar ortamında tavuk ve bitki hücreleri kullanarak 3D biyoyazıcı aracılığıyla kızarmış tavuk üretecek. Biyoyazıcılar mevcut 3D yazıcı tekniklerini kullanıyor ve biyolojik materyalleri birlikte kullanabiliyor. Sağlık sektöründe biyoyazıcılar kullanılarak ilaçlar geliştirilebiliyor, doku üretilebiliyor ve hatta bir organ bile basılabiliyor.

KFC’nin 3 boyutlu biyoyazıcısı

3 boyutlu biyoyazıcı ile üretilen kızarmış tavukların görüntü ve tat olarak KFC’nin alışıldık kızarmış tavuklarıyla aynı olacağı belirtiliyor. Yeni nesil üretim tekniğiyle üretilen kızarmış tavukların geleneksel yöntemlerle yapılanlara göre daha çevreci olacağı da söylenenler arasında yer alıyor. İlk kez tüm dünyada hizmet veren bir fast food zincirinde biyoyazıcı kullanılacağı için bu hamlenin önemli olduğunu söylemek gerekiyor.

KFC Rusya CEO’su Raisa Polyakova, “Hazırlanmış et ürünleri, bizim “geleceğin restoranı” konseptimiz için bir sonraki adımı temsil ediyor. 3 boyutlu biyoyazıcı ile yiyecek üretmemiz, dünya çapındaki çevre kirliliğine bağlı sorunların birçoğunun çözülmesine yardımcı olacaktır. Geliştirdiğimiz ürünleri ilk başta Rusya pazarında ve eğer mümkün olursa tüm dünyada bulunabilir hale getirmekten memnuniyet duyacağız.” sözleriyle bu alana yaptıkları yatırımın önemini vurguladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: HAMBURGERİNİZİ ARTIK BİR ROBOT YAPACAK!

3D Bioprinting Solutions şirketinin kurucularından ve yönetici ortaklarından olan Yusef Khesuani, KFC ile oluşturdukları birlikteliğin hücre bazlı et üretiminin ivme kazanmasına vesile olacağını ve bu ürünlerin daha ulaşılabilir hale geleceğini umut ettiklerini belirtiyor.

Kaynak: The Sun

Yiyecek sektöründe çok yaygın olarak göremesek de laboratuvar üretimi etlere olan ilgi son yıllarda artmış durumda. Yakın zamanda laboratuvar ortamında geliştirilen etlerin satışa sunulması bekleniyor. Hücre bazlı et üretimi gerçekleştiren Memphis Meats, son yatırım turunda 161 milyon dolar yatırım aldı. Yatırımcılar arasında daha önce Memphis Meats’e benzer girişimler olan Impossible Foods ve Beyond Meat’e destek veren CPT Capital de yer aldı.

Kaliforniya eyaletinde 50’den fazla restoranda bitki bazlı kızartılmış tavuk ürünlerini satmaya hazırlanan KFC’nin fast food sektöründe devrimsel yenilikler yapmaya devam etmesi bekleniyor.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.