Kaktüsten üretilen ‘vegan’ deri

kaktüs yapay deri suni deri

Veganlar, insanların ihtiyaçları olan eşya ya da yiyecekleri bizim gibi canlı olan hayvanlardan karşılanmaması gerektiğine inanıyor. İki Meksikalı girişimci ise deri konusunda bunu dikkate alarak yeni bir deri ortaya çıkardılar. Bu deri konseptinde ise hammadde kaktüs!

Kaktüslerin seçilmesinin nedeni ise kaktüslerin üretim yani yetiştirilme maliyetinin az olmasından kaynaklıdır. Ham deri olarak kullanacağınız Desserto adındaki bu kaktüs ile hemen hemen her alanda rahatlıkla kullanılabilir. Tabiri caizse alan razı veren razı!

Araştırmalara göre 2016 yılında Google’da yapılan aramalara göre “vegan deri” için yapılan aramalar “sahte deri” için yapılan aramaları geçmişti. İşte o zamandan beri bu iş ile ilgilenen uzamanlar ve girişimciler de suni deri yerine daha sağlıklı olabilecek olan bitkisel deriyi aradılar.

Kaktüslerin karlı ve herkes için daha uygun olmasının sebepleri şunlardır; tek ekim ile sekize kadar mahsul alınabilinir olması bunun yanı sıra ssulama sistemlerine gerek kalmaması çok iyi ve karlı bir durumdur çünkü mısır gibi diğer bitkiler bir kilo katı üretmek için 1.000 litre su harcarken, bu kaktüsler sadece 200 litre su istiyor. Bu da haliyle onu vazgeçilmez yapıyor.

Velarde ve Cázarez yeni şirketleri Adriano Di Marti’de hala araştırma ve geliştirme aşamasındalar, ancak Avrupa pazarının geçen yıl Milano’daki Uluslararası Deri Fuarı Lineapelle’de aldıkları geri bildirimlere dayanarak vegan kaktüs derilerini kucaklamaya hazır olduğunu söylüyorlar.

Moda uzmanları, kaktüs derisini tereyağlı pürüzsüz dokusu ve esnekliği nedeniyle övüyor. Velarde ve Cázarez iş birliği yapmak isteyebilecek yüksek profilli şirketlerle yakın temasta olduklarını söylüyor.

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.