Elon Musk, müziği doğrudan beyninize aktarmayı planlıyor

neuralink beynimize müzik yayını yapacak

Elon Musk, çoğunlukla yaptığı gibi twitter’da tek kelimelik bir tweet atarak yeni Neuralink çipiyle ilgili bir söylenti ortaya arttı.

Söylentiler, bilgisayar programcısı Austin Howard’ın Musk’a bir gün kullanıcıların doğrudan Neuralink yongalarına müzik akışı yapıp yapamayacağı sorusuna “Evet” cevabı vermesiyle başladı.

Elon Musk tarafından kurulan ve implante edilebilir beyin-bilgisayar arayüzleri geliştiren bir Amerikan nöroteknoloji şirketi olan Neuralink, geçtiğimiz gün bir iş ilanı paylaştı. İlanda, telefon ve giyilebilir cihazlar alanında tecrübesi olan adayların mühendislik departmanına ulaşması istendi.

Neuralink şirketinin ana misyonu, potansiyel olarak motor fonksiyonların geri yüklenebileceği ve nörolojik bozuklukların çözülebileceği sinirsel arayüz geliştirmektir. Bunun kafanızın içerisinde yaşayacak teknolojik bir alet olduğu da söylenebilir.

Neuralink cihazları, obsesif kompulsif bozukluktan anksiyeteye kadar zihinsel sağlıkla ilgili hastalıkların tedavisini de yapmayı amaçlıyor. Musk, şirketle ilgili bu sorulara da twitter üzerinden basit bir “Evet” ile cevap vermişti. Ancak şirketin tüm bunlar bir yana ana hedefi yapay zeka ile insanları birleştirmek.

Şirketin faaliyetlerini anlatan Musk, “Dakikada 192 elektrot yerleştirebilen nöroşirurjik bir robot geliştirdik. Her elektrot, yüzey vaskülatüründen kaçınmak ve belirli beyin bölgelerini hedefleyerek ayrı ayrı mikron hassasiyetiyle beyne yerleştirebilir.” Açıklamasını yaptı. Bu işlemler sayesinde USB-C kablosu, aynı anda tüm kanallardan kayıt yaparak cihazdan tam bant genişliği veri akışı sağlayabilecek.

Neuralink şirketi şimdiye kadar gözlerden uzak bir faaliyeti tercih etmişti. Ancak Elon Musk’un son açıklamaları, artık şirketin ilerlemelerinin detaylı paylaşımlarının yapılacağını gösteriyor. Biyoteknolojik gelişmelerine ek olarak, beyne direkt müzik verebilen cihazları da merakla bekliyoruz.

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.