3D yazıcılarla vücut içinde doku üretimi

deri altı doku baskısı 3d yazıcı

Ohio Devlet Üniversitesi, Terasaki Enstitüsü ve Pennsylvania Eyalet Üniversitesinden oluşan bilim insanları ekibi, doğrudan vücuda yerleştirilmeye özel olarak tasarlanan bir biyo-mürekkep üretti.

3D yazıcılarla insan vücudu parçalarının üretilmesi, kulağa henüz dizi ve filmlerde gördüğümüz uzak bir senaryo gibi gelse de üç boyutlu yazıcıların tıp alanında kullanımı hızla artıyor.

3D yazıcılar, eklem, protez gibi vücut parçalarının yanı sıra kemik, deri ve kan damarları üretimi için kullanılabiliyor. Bu süreçlerde dokuların çoğu vücut dışındaki bir cihazda oluşturur ve cerrahi operasyonla vücuda yerleştirilir. Bu operasyonlarsa enfeksiyon riski, hastanın iyileşme süresinin artması gibi ek komplikasyonlara yol açabilir. Ayrıca dokunun üretilmesiyle vücuda yerleştirilmesi arasında bir süre farkı olduğu için başka sorunlar da ortaya çıkabilir. Bu komplikasyonları önlemek için bilim insanları, dokuları doğrudan vücutta üretme yöntemi geliştirdi.

Tasarlanmış dokuların üetilmesi için yaşayan hücreleri içeren biyo-mürekkep benzeri sıvı ile hücrelerin büyümesine ve yenilenmesine yardımcı olan büyüme hücreleri. Vücuda doğrudan yerleştirilebilecek dokular geliştirilirken diğer bir önemli konu da doku yapısının vücut sıcaklığında olmasıdır. Dokunun özenle yerleştirilmesi ve süreçlerin organ dokusu veya hasta için zararlı olmaması da diğer önemli faktörleri oluşturuyor. Günümüzde geliştirilen dokuların katılaştırılması için UV ışığının uygulanması, hasta için tehlikeli durumlardan birine örnek olarak verilebilir.

Biyomühendislik gelişmeleri

Yeni yapılan çalışmada oluşturulan biyo-mürekkep fizyolojik sıcaklıkta 3 boyutlu yazıcılarla üretilebiliyor ve görünür ışık kullanılarak vücudun içine yerleştirilebiliyor. Ekip ayrıca biyo-mürekkeple oluşturulan doku parçalarının yumuşak yüzeyler tutunma yöntemleri üzerinde de çalışmalar yürüttü. Çiğ tavuk ve agaroz parçalarının kullanıldığı bu deneylerde özel olarak bir yerleşme yöntemi geliştirdiler. Yumuşak yüzeylere nüfuz edebilecek şekilde tasarlanan yöntemle yapı iskelelerinin insan vücudundaki yumuşak dokulara güçlü şekilde bağlanması sağlandı.

Biyomühendislik alanındaki bu tür gelişmeler, önemli hastalıklarda düşük risklerle büyük değişimler yaratabilir. Doku ve organların onarımı, fıtık onarımı, yumurtalık fonksiyonlarını iyileştirilmesi gibi hastaların hayatında kritik etkiler yaratabilir. Atılacak teknolojik adımlarla hastaya göre özelleşen yöntemler geliştirilebilir. Çeşitli yaralanmalara ve rahatsızlıklara özel dokuların geliştirilmesi tıbbın geleceği için büyük önem taşıyor. Bu çalışma, dokuların yapımı ve ulaşımındaki zorlukları tespit ederek çözüm bulma amacıyla gerçekleştirilmiş.

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.