Rus biliminsanından uzay çöpü için çözüm önerisi: Lazer

Rus biliminsanı uzay çöplerini eritmek için lazer kullanmayı öneriyor

Biz bunu okurken, binlerce küçük uzay çöpü Dünya’nın yörüngesinde dolanıyor. Hatta görevini uzun süre bitirmiş olan uydular bile hala uzayda sürükleniyor. Ve aslında, gezegenimizin yaklaşık 6.000 uydusunun yüzde 60’ı artık çalışmıyor.

Bu bir sorun, çünkü herhangi bir çarpışma bir felaketle sonuçlanabilir ya da Kessler sendromu olarak bilinen korkunç bir vuruş etkisi, Dünya’nın yörüngesini yaşanmaz hale getirebilecek yeni tehlikeli uzay enkazı parçaları üreten bir çarpışma dizisine yol açabilir.

Bu yüzden Rus fizikçi Egor Loktionov son derece sıradışı bir müdahale öneriyor: Academic Times’a göre, operasyonel olmayan uyduları plazmaya eritmek için uzay tabanlı lazerler kullanılabilir.
Acta Astronautica dergisinde yakında yayınlanacak bir makalede ayrıntılı olarak açıklanacağı gibi, Loktionov birkaç farklı uzay aracı malzemesinin lazer emisyon darbelerine nasıl tepki verdiklerini test ediyor.

Loktionov Academic Times gazetesine verdiği demeçte,” bugüne kadar uzay çöplerini yakalamanın birçok yolu önerildi, çok azı test edildi ve hiçbiri gerçekten uygulanmadı.” “Bence, lazerle uzay çöpü gidermesi yapmak, daha ucuz, daha güvenilir ve esnek bir yol sağlamayabilir.”
Loktionov Academic Times gazetesine verdiği demeçte, ” uzaydan ateş edilirse, lazerler sıfıra yakın bir tehlike oluşturacak.” “Uzay kaynaklı lazerlerle veya geri dönüşüm konseptimizle daha hassas çözümlerin düşünülmesini öneriyoruz.”

Loktionov’un 2019’da yayınlanan çalışmasında da önerdiği gibi, bu kavram, lazer motoruyla çalışan bir uzay aracı için yakıt olarak erimiş plazma formundaki uzay çöplerini yeniden kullanabilecek.

Bu teklif her zamankinden daha önemli, çünkü uzay çöpü problemimiz, SpaceX ve Amazon gibi şirketlerin geniş bantlı internet uydu ağlarını kurmayı planladığı için daha da kötüleşmek üzere. Bu, kavramın ne kadar uzak olursa olsun, büyüyen uzay çöp problemimizde çözüm yaratmanın bir yolunu bulmak için her yolun düşünülmesi gerektiği anlamına gelmekte.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.