Mars’tan örnek getirecek biri aranıyor!

mars dünya

Mars’taki keşif araçlarına yeni görev! Bundan sonraki görev seyahatlerinde geri dönerek Mars’tan örnek getirecekler.

NASA artık bundan sonra göndereceği mekiklere yeni bir görev verirken bu seferi planlayacak ve yönetecek birini de arıyor. Daha önce de Mars’a Rover gönderildi ancak bu araçlar dünyaya geri dönemedi ve doğal olarak örnekler de sadece bu araçlar tarafından kısıtlı bir şekilde incelendi. 

Avrupa Uzay Ajansı ile iş birliği içine yürütülen bu özel MSR programı için yıllardır çalışılıyor. Şimdi ise bu programa liderlik edecek birine ihtiyaçları var. Görev formülasyonundan planlama aşamalarına kadar sorumlu olacak olan bu yöneticinin maaşı ise yıllık 188.066 dolar olması söz konusu. Adayların uzay uçuşu programlarını yürütme deneyimine ve ilgili bilimsel alanda lisans derecesine sahip olmaları gerekir. İş, Washington’da ve başvurular 5 Şubat’a kadar açık olacak.

Mars’tan Dünya’ya örnek getirme görevinde kulanılacak aracın tasarımcılar tarafından oluşturulmuş görseli

Görevi yapacak olan araç ilk olarak Mars’a varacak, örnek toplayacak ve evine geri dönecek. İlk adım, NASA’nın Florida Canaveral Burnu’ndan temmuz ayında başlayacak olan merakla beklenen Mars 2020 misyonudur. Adı mart ayında kararlaştırılacak ve ilan edilecek olan Rover, Şubat 2021’de Mars’a inecek, burada antik yaşam belirtileri arayacak, hava bilimlerini çalışacak ve testler yapacak.

Daha sonra örnekler bir kaba saklanacak ve yörüngedeki geri dönüş mekiği tarafından yakalanacak. Ve buraya kadar eğer başarılı olunursa bir defa daha tarih yazılacak ve Mars’a insan göndermeden önce Mars’ı inceleme şansı yakalayacağız.

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.