Mars’ta sanal gezi yapmak ister misiniz?

mars sanal gezi

Mars’ı koltuğunuzun rahatlığında keşfedin

Evde sıkışıp kaldığınızda, internet sizi uzak yerlere, hatta şahsen ziyaret edilmesi imkansız olan yerlere taşıyabilir. 8 Mayıs Cuma günü, Amerikan Doğa Tarihi Müzesi Mars’a sanal bir saha gezisine ev sahipliği yaptı ve etkinlik her yaştan uzay yolcularına açık oldu.

Canlı gösterinin 13: 30’da başladı. YouTube’da EST, astrofizikçi Jackie Faherty ve müzenin astrovisualizasyon direktörü Carter Emmart izleyicilere rehberlik etti. Video, görüntülerinde Mars’ın yüzeyini karakterize eden kanyonları, kraterleri ve gezici rotaları geçtikçe canlı yorumlar sunuldu. Saha gezisi sırasında şu sorulara yanıtlar verilmeye çalışıldı: Volkanlar Mars’ta hala aktif mi? Mars neye benziyor? Bir zamanlar Mars’ta olan su nereye gitti?

Bu canlı video etkinliği, Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’nin COVID-19 krizi sırasında halkla bağını korumasının bir yolu. New York Enstitüsü, web siteleri ve sosyal medya sayfalarını uzmanlarla sanal görüşmelerle güncellemeye devam ediyor ve sahne arkası çekimlere de yer veriyor.

Evden Mars’a bir gezi yaptıktan sonra, galaksi turuna çevrimiçi devam edebilirsiniz. 3D videolar, kendi galaksimizin dışındaki gezegenler de dahil olmak üzere, dünyamızın ötesindeki birçok dünyaya ulaşmak için kullanılabilir.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.