Hubble Teleskobu tarafından yakalanan Satürn’de yaz mevsiminin görüntüsü

Hubble teleskobu

4 Temmuz 2020’de NASA’nın Hubble Teleskobu , Satürn’ün büyüleyici bir görüntüsünü yakaladı. Satürn Dünya’dan 839 milyon mil uzaktayken çekildi ve görüntünün çekildiği tarihte Satürn’ün Dünya’ya dönük olan kuzey yarım küresinde yaz mevsimi görülüyor ve bölgede hafif kırmızımsı bir pus belirgin oluyor. Bilim adamları bunun, artan güneş ışığına bağlı ısınmanın bir sonucu olabileceğini söylüyorlar, bu da sirkülasyonu veya atmosferdeki buz içeriğini etkileyebilir. 

NASA’nın Maryland’daki Greenbelt’deki Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden baş araştırmacı Amy Simon, “Birkaç yıl boyunca Satürn’de mevsimsel değişiklikler görmemiz şaşırtıcı,” dedi. Görüntü ayrıca Satürn’ün buzlu uydusundan ikisini açıkça gösteriyor; Mimas sağda, altta Enceladus ve etkileyici halkaları. İkin uydu çoğunlukla değişen boyutlarda buz parçalarından oluşuyor.

Bugüne kadar Satürn’ün halkalarının nasıl ve ne zaman şekillendiği en büyük gizemlerden biri olmaya devam ediyor. 4 milyar yıldan uzun bir süredir gezegen kadar eski olabileceği yönünde spekülasyonlar bulunmakta. Bununla birlikte, bir diğer teori ise dinozor çağında oluşmuş olabilecekleri.

“Bununla birlikte, NASA’nın Cassini uzay aracının Satürn’ün atmosferine yağan küçük taneciklerin ölçümleri, halkaların ancak 300 milyon yıl daha dayanabileceğini gösteriyor ki bu, halka sisteminin genç yaşının argümanlarından biridir,” dedi üniversiteden ekip üyesi Michael Wong Kaliforniya, Berkeley.

Bu görüntü, bilim adamlarının güneş sistemimizin gaz devi gezegenlerinin evrimini anlamalarına yardımcı olan Dış Gezegenlerin Atmosfer Mirası (OPAL) projesinin sonucudur. OPAL bilim adamları, bu fotoğrafta belirtilen çeşitli küçük atmosferik fırtınalarla Satürn’deki hava durumu modellerini ve fırtınaları inceliyorlar. Görüntü ayrıca belirli bantların renginin her yıl nasıl biraz değiştiğini gösterecek kadar keskin. Satürn; amonyak, metan, su buharı ve hidrokarbon içeren çoğunlukla hidrojen ve helyum olması nedeniyle büyük ölçüde sarı-kahverengidir.

Nisan ayında Hubble, uzayda 30. yılını kutladı ve dünyanın dört bir yanındaki gökbilimcilerin kara delikleri, gizemli karanlık enerjiyi, uzak galaksileri ve galaktik birleşmeleri incelemelerini sağladı. Güneş sistemimizin dışındaki gezegenleri ve yıldızların etrafında oluştukları yerleri, yıldız oluşumunu gözlemledi ve hatta Plüton çevresinde daha önce bilinmeyen uydular tespit edildi.

Naz Demirtaş
1998 doğumlu. Ekonomi bölümü öğrencisi ve ilkokul 3. sınıftan beri eskrim yapıyor. Şu an İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nda İnsan Kaynakları stajyeri. Almanca ve İngilizce biliyor. Sanat, spor ve teknoloji alanlarına ilgi duyuyor.