Güneş’in şimdiye kadar çekilen en yakın fotoğrafı yayınlandı

Güneş'in en yakın fotoğrafı

2020 yılı Güneş gözlemleri için oldukça başarılı bir yıl oldu. Geçtiğimiz günlerde Hawaii’deki Daniel K. Inouye Güneş Teleskobu, Güneş’in şimdiye kadar çekilen en iyi görüntülerinden bazılarını sunmuştu.

Avrupa Uzay Ajansı’nın yürüttüğü Güneş uydusu görevi ise geride kalmamak için, Güneş’in en yakın görüntülerini yayınladı. 47 milyon mil uzaklıktan -Dünya’nın Güneş’e olan mesafesinin yarısı kadar- çekilen bu görüntüler, şimdiye kadar çekilen en yakın görüntüler olması açısından önemli.

Yayınlanan yeni görüntüler, Güneş’in koronadan (atmosfer) kaynaklanan sürekli fırtınalı yüzeyini gösteriyor. Yüzeye yakın bölgede gerçekleşen “kamp ateşi” benzeri patlamaların doğruluğunu da ortaya koyuyor.

Güneş’in bu zamana kadarki en yakın fotoğrafları

Bilim adamlarını her zaman düşündüren en önemli sorulardan biri koronal ısıtma problemidir. 1 milyon ° C’nin üzerinde olan Güneş atmosferi (korona) neden yaklaşık 5.500 ° C olan yüzeyinden çok daha sıcaktır?

Yeni gözlemler, ısıtmanın, her yerde gerçekleşen çok sayıda küçük ateş patlamalarından kaynaklanabileceğini, bunların hepsinin koronayı yakan ve toplu olarak atmosferik sıcaklıkları yükselten enerjiyi serbest bıraktığını gösterdi.

Güneş uydusu görevinde baş araştırmacı olan David Long, “Güneş’in yüzeyindeki patlamaları önceden düzgün şekilde görememiştik, bu yüzden bu fotoğraflar heyecan verici. Korona ısıtmasının nasıl çalıştığını bulmamız için daha fazla veri gerekecek, ama yine de bu büyük bir adım.” dedi.

ESA’nın 10 Şubat 2020’de başlayan Güneş uydusu, doğrudan güneşe bakan ve birkaç farklı dalga boyunda ölçen altı teleskop ve uzay aracı çevresindeki ortamı izleyen dört araç olmak üzere 10 farklı donatıdan oluşuyor.

En son yayınlanan fotoğraf ve veriler, uydunun Haziran ayında Güneş’e ilk yakın pozisyonda geçişinden geldi. 2022 yılının başında ise, uzay aracının Güneş’e yaklaşık 30 milyon mil -Merkür’ün yörüngesinden bile daha yakın- uzaklıkta olması planlanıyor.

Güneş uydusu görevinin önemi sadece Güneş’in fiziksel özellikleri hakkında bilgi vermiş olması değil. Görev; uzayın iklimini, Güneş tarafından enerjilenen uzay geri kalanındaki yüklü parçacıkların hareketini anlamamızı sağlayacağı için de önem taşıyor.

Dünya’nın manyetik alanı gezegenimizi bu yüklü parçacıklardan korusa da, uzay iklimi yörüngedeki elektronik ekipmanları bozarak günlük yaşamlarımızı etkileyebilir.

Güneş’in 5 görüntüsü (ESA & NASA)

Uzayda gerçekleşebilecek hava olaylarını tahmin ederek kendimizi korumak için; Güneş patlamaları, koronal kütle atımları ve Güneş’in manyetik alanlarının aktif bölgeleriyle nasıl etkileşime girdiği hakkında daha fazla bilgi sahibi olmamız gerekiyor.

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.