50 yıllık teori kanıtlandı: Uzaylılar enerji için kara delikleri nasıl kullanabilir?

karadelik

Glasgow Üniversitesi’ndeki bilim insanları, yabancı bir uygarlığın enerji üretmek için nasıl bir kara delik kullanabileceğini öneren 50 yıllık bir teoriyi kanıtladılar.Araştırmacılar, ünlü Roger Penrose’dan 50 yaşındaki bir fizik teorisini test etmek için bir cihaz icat etti.

Bilim insanları 50 yıllık bir fizik teorisini Roger Penrose tarafından kanıtladılar.Teori, gelişmiş uzaylılar tarafından kara deliklerden enerjinin nasıl toplanabileceğini açıklıyor. Glasgow Üniversitesi’nden araştırmacılar, Penrose’un tanımladığı etkinin gerçek olduğunu göstermek için ses dalgaları ile kanıtladılar. Bir kara delikten enerjinin nasıl toplanabileceğini açıklamak için 50 yıl önce önerilen bir teori bir deneyle doğrulandı. Glasgow Üniversitesi’nden bilim insanları, sadece gelişmiş bir uzaylı medeniyetinin karadeliğin ergosferinde, dış tabakasında enerji alabileceğini tahmin eden ünlü İngiliz fizikçi Roger Penrose tarafından 1969’dan beri bir fikir için ilk kanıtı sunabildiler. 

Peki uzaylılar neden bunu yapma ihtiyacı duyar? Penrose, bir nesneyi ergosfer içine indirirseniz, negatif enerji üretebileceğinizi düşündü. Ancak bunun çalışma için nesnenin ışık hızından daha hızlı hareket etmesi gerekir.  Penrose, burada bir nesneyi ikiye bölerek yarısının kara deliğe düşmesini, diğer yarısının geri çekilmesini sağlayan bir mekanizma tasarladı. Geri tepme nesneye negatif enerjisinin bir kısmına mal olur ancak negatif enerjinin çıkarılması, kara deliğin dönüşünden etkili bir şekilde alınan pozitif enerjiye eşittir. Glasgow Üniversitesi’nden basın açıklamasında belirtildiği gibi, bu işlem tarafından üretilen itme gücü kara deliğin dönüşünden kurtarılan yarının enerji kazanmasına neden olacaktır.

Tabii ki bu karmaşık görünüyorsa olsa da sadece çok ileri teknoloji fütüristik bir meydan okumaya hazırlanıldı.  Bilim insanlarının şimdi yapabildikleri, bu fikri başka bir fizikçi Yakov Zel’dovich’in önerisine dayanan bir deneyle test etmekti. 1971’de Penrose’un teorisinin, dönen bir metal silindire vurarak ve dönme Doppler efektini kullanarak enerji yaratacak olan “bükülmüş” ışık dalgaları kullanılarak kanıtlanabileceğini öne sürdü.

Zel’dovich’in yaklaşımı da pratik olmakla birlikte, Glasgow Üniversitesi Fizik ve Astronomi Okulu’ndan bilim insanları, ses dalgalarını ışığı nasıl bükmek istediğine benzer şekilde büken küçük bir hoparlör halkası kurdu. Avantajı, ses dalgalarının ışığa kıyasla çok daha yavaş dönen bir yüzeye ihtiyaç duymasıdır. Zel’dovich tarafından önerilen ışık dalgalarındaki bükülmeye benzer ses dalgalarında bir bükülme yaratmak için nasıl bir hoparlör halkası kullandıklarını açıklıyor. Glasgow’daki profesör ve gazetede ortak yazar olan Profesör Daniele Faccio şunları ekledi: “Teorinin önerilmesinden yarım yüzyıl sonra son derece garip fiziği deneysel olarak doğrulayabildik. İskoçya’nın batısındaki laboratuarımızda kozmik kökenleri olan yarım asırlık bir teoriyi doğrulayabildiğimizi düşünmek garip, ama bunun birçok yeni bilimsel keşif yolu açacağını düşünüyoruz. Yakın gelecekte elektromanyetik dalgalar gibi farklı kaynaklar üzerindeki etkisini nasıl araştırabileceğimizi görmek istiyoruz.”

Naz Demirtaş
1998 doğumlu. Ekonomi bölümü öğrencisi ve ilkokul 3. sınıftan beri eskrim yapıyor. Şu an İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nda İnsan Kaynakları stajyeri. Almanca ve İngilizce biliyor. Sanat, spor ve teknoloji alanlarına ilgi duyuyor.