Yeni rapor dijital haberlerciliğin geleceğini açıklıyor

dijital habercilik rapor

Küresel haber tüketimi değişiyor. Yeni formatlar farklı nesillerin dikkatini çekerken, dünyaki olaylarının birçoğu insanlarda önyargıya sebep oluyor. Bu durumla beraber de insanların geleneksel haber yayınlarına olan güveni azalıyor. 40 farklı ülkede 80.000 kişiyi sorgulayan Reuters Dijital Haber raporundaki önemli sonuçlar vurgulamakta ve markaların farkında olması gereken yeni tüketici trendlerini araştırıldı. 

Güven – Küresel Nadirlik: Medya kuruluşlarına duyulan güven, dünya genelinde önemli ölçüde değişiklik gösterir; Finlandiya ve Portekiz’de anket yapılan kişilerin yarısından fazlası (% 56) çoğu zaman haberlere güvendiklerini söylüyor. Türkiye (% 55), Hollanda (% 52), Brezilya (% 51) ve Kenya (% 50) ile birlikte, halkın güveninin şu anda% 50’yi aştığı ülkelerdir.  Yelpazenin diğer ucunda, Tayvan’da (% 24), Fransa’da (% 23) ve Güney Kore’de (% 21) dörtte birinden az insan aynı şeyi söylüyor. Hong Kong’da %16 puanlık bir düşüş (% 30), geçen yılki en dikkate değer gelişme olup, tartışmalı iade faturasına karşı protestoları takip etmektedir .

İngiltere’nin Güven Kaybı: İngiltere’de ankete katılanların sadece % 28’i, geçen yıl % 40’ı ve 2016 AB oylarından önce % 50’si, çoğu zaman habere güvendiklerini söylüyor. Sol seçmenler bu eğilime öncülük ediyorlar ve seçmenlerin sadece % 15’i artık büyük bir düşüşle habere güvendiklerini söylüyor. Reuters, düşüşü Brexit gibi konularda siyasi tartışmaların giderek kutuplaşmış doğasına bağlıyor.

Kuşaklar: Gen Z (1996-2009 doğumlu), geleneksel haber kuruluşlarıyla ön planlarından daha zayıf bir bağlantıya sahiptir. Haberlere sosyal medyadan (% 38) doğrudan haber web sitelerinden (% 16) erişmeyi iki kat daha fazla tercih ediyorlar. Örneğin, genç gruplar iklim değişikliği haberlerinin çoğuna Greta Thunberg gibi aktivistleri takip ederek sosyal medyadan erişiyor. Gen Z, podcast’lerin en büyük kullanıcıları (% 43) olmasına rağmen, yarısından azı (% 24) bu formatı haberleri takip etmek için kullandıklarını söylüyor. % 34’ü güncel olaylarla ilgili haberlere ve bilgilere erişmek için podcast kullanan gençlerin (1986-1995 doğumlu) gerisinde kalıyorlar.

Kilitleme Öğrenmeleri: Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, tüketiciler çevrimiçi eğlence alternatiflerine yöneldikçe çevrimiçi medya kullanımında bir değişiklik oldu. Film ve TV akışı en büyük artışı gördü, 16-64 yaşları arasındaki küresel katılımcıların% 57’si daha fazla tükettiklerini kabul etti. Üreticiler talep artışına uygun yeni içerik oluşturmanın yollarını yeniden düşünüyorlar. 

Dijital Sektöre Genel Bakış: Global internet kullanımı sürekli büyüme göstermektedir; 4.57 milyar kişi, geçtiğimiz yılın aynı döneminden bu yana% 7 artışla interneti kullanıyor. Sosyal medya kullanıcılarının sayısı, Nisan 2019’dan bu yana% 8’lik bir artışla dünya genelinde 3.81 milyar aktif aktif kullanıcıya ulaşarak daha da hızlı bir şekilde artıyor.

Naz Demirtaş
1998 doğumlu. Ekonomi bölümü öğrencisi ve ilkokul 3. sınıftan beri eskrim yapıyor. Şu an İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nda İnsan Kaynakları stajyeri. Almanca ve İngilizce biliyor. Sanat, spor ve teknoloji alanlarına ilgi duyuyor.