Hayvan sürüleri Arktik’te iklim değişikliğine yardımcı olabilir

koyun sürüsü

Araştırma bulgularına göre, Arktik bölgesinde salıverilecek hayvan sürüleri, iklim değişikliği ile mücadeleye yardımcı olabilir

Atlar, bizon ve ren geyiği sürüleri, dünyayı küresel ısınmadaki bir ivmeden kurtarmada önemli bir rol oynayabilir. Yakın tarihte yapılan bir çalışma, bu otçulların; Kuzey Kutbu’ndaki permafrostun çözülme hızını yavaşlatabileceğini göstermiştir.

Çalışma, bilgisayarlı bir simülasyonla gerçek hayatta permafrost topraklarının %80’ inin 2100’ e kadar büyük ölçüde korunabileceğini gösteriyor.

Araştırmanın çıkış noktası şu oldu: Sibirya’ nın Chersky kasabasında yaşayan Sergey Zimov adlı bir bilim adamı oğlu ile birlikte, serbestçe otlayan bazı hayvanları permafrost alanına bırakıp olumlu etkiler gözlemliyor. 

Permafrost, yıl boyunca donmuş kalın bir toprak tabakasıdır. Kuzey Kutbu bölgelerindeki hızla ısınan iklim nedeniyle, permafrostun çoğu artık kalıcı olarak donmuyor. Çözülen permafrost, donmuş toprağa gömülmüş on binlerce yıl boyunca atmosfere geri dönen ısı tutucu sera gazlarını serbest bırakır.

Bilim adamları, bu mekanizmanın bir geri besleme döngüsü olarak hareket edeceği, atmosferi daha da ısıtacak, daha fazla toprağı çözecek, daha fazla sera gazı açığa çıkaracak ve atmosferi daha da ısıtacak, olmasından endişe ediyorlar.

Woods Hole Araştırma Merkezi’ndeki bilim adamları tarafından yürütülen bir araştırma, Arktik’in artık atmosfere geri yayıldığı kadar karbon depolamadığını ortaya çıkardığında, korkuları doğrulanmış oldu.

Kışın Chersky’deki permafrost, eksi  40’ın altına kadar düşebilir. Tipik olarak kışın, toprağı yalıtan, yukarıdaki soğuk havadan koruyan ve daha yumuşak tutan kalın bir kar yağışı battaniyesi vardır.

Zimov’un yerdeki Pleistosen Parkı deneyinin arkasındaki fikir, otlarken toprağı da karıştıran hayvanlar sayesinde, zemini sıkıştırmak ve toprağı soğutmaktı.

100 kilometrelik bir alana yerleştirilmiş hayvanlar, bunun bir kilometrekaresinde, ortalama kar örtüsü yüksekliğini yarıya indirmeyi, yalıtım etkisini önemli ölçüde azaltmayı, toprağı üstteki soğuk havaya maruz bırakarak  permafrostun donmasını yoğunlaştırmayı başardı.

Pleistoken Parkı Deneyi

Pleistosen Parkı sınırlarının ötesinde, bu yöntemin çok daha büyük bir ölçekte nasıl bir etkisi olabileceğini görmek için, Hamburg Üniversitesi’nden Profesör Christian Beer bir simülasyon deneyi gerçekleştirdi. Ekibi, tüm yıl boyunca Kuzey Yarımküre’deki tüm Kuzey Kutup permafrost topraklarında kara yüzeyi üzerindeki etkisini çoğaltmak için özel bir iklim modeli kullandı.

Nature Scientific Reports dergisinde yayınlanan sonuçlar, emisyonlar kontrol edilmeden artmaya devam ederse, permafrost sıcaklıklarında 7 derecelik bir Fahrenheit artışı görmeyi bekleyebileceğimizi, bunun sonucu olarak da tüm permafrostun yarısının 2100’e kadar çözülmesini beklediğini gösteriyor.

Tundrayı  yeniden dolduran hayvan sürüleri ile toprak 4 derece ısınacaktır. Bu, yüzyılın sonuna kadar mevcut permafrostun% 80’ini korumak için yeterli olacaktır.

Beer, bir söyleşide iklim sistemi ile ilgili olan ekosistemlerdeki doğal manipulasyonların şimdiye kadar çok az araştırıldığını ancak muazzam bir potansiyele sahip olduğunu belirtiyor. 

CBS News, ile yapılan bir röportajda Beer, şu anda Kuzey Kutbu’nda kilometre başına 5 ren geyiği olduğunu bunun 15 olduğunda p permafrosttan tasarruf edilebileceğini söylüyor.

Alaska’daki Uluslararası Arktik Araştırma Merkezi’nde iklim uzmanı olan Rick Thoman, hayvan sürüleri tarafından çiğnenmiş karların çok daha az etkili bir yalıtkan olduğunu kabul ediyor, ancak bu fikri uygulamakla ilgili şüpheleri var. Atlar, bizonlar ve ren geyiği işe kaplanacak alandaki hayvanları kontrol amaçlı numaralandırmak gerektiğini de ekliyor.

Beer ve ekibi bu yaklaşımın bazı potansiyel yan etkilerini değerlendirdi. Örneğin, yaz aylarında hayvanlar toprağın ısınmasına katkıda bulunacak şekilde yerdeki soğutma yosunu tabakasını yok edecektir. Simülasyonlarda bu dikkate alındı, ancak kış aylarında sıkıştırılmış kar etkisinin soğutma etkisinin birkaç kat daha fazla olduğunu buldular.

Bir sonraki adım olarak Beer, hayvanların alana nasıl yayılacağını araştırmak için biyologlarla işbirliği yapmayı planlıyor.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.