Sosyal medya insanları aç farelere dönüştürdü

Sosyal medya insanları aç farelere dönüştürdü

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, insanlar tıpkı aç bir farenin yemeğini kovalaması gibi Facebook ve Instagram gibi platformlarda beğeni peşinde koşuyor. 

2020 yılında 4 milyonun üzerinde insan günde birkaç saatini Instagram, Facebook, Twitter gibi platformlarda geçirdi. İnsanların beğeni ve etkileşim peşinde koştuğu bu sosyal medya platformlarının yoğun kullanımı bazı insanlar tarafından bir bağımlılık olarak görülüyor. Sosyal medya kullanımı ile ilgili çok araştırma yapılmış olsa da bazı insanları bağımlılık derecesinde sosyal medya kullanıma neyin ittiği bilinmiyor. 

Boston Üniversitesi, Zürih Üniversitesi ve İsveç Karolinska Enstitüsü çalışanları uluslararası bir araştırma ekibi kurdu. Bilim insanları 4000’den fazla kullanıcının bir milyon üzerindeki gönderilerini analiz etti ve insanların beğeni alma oranları ile paylaşım yapma sıklıkları arasında net bir bağlantı olduğu sonucuna eriştiler. 

İnsanlar fazla beğeni aldıklarında daha sık paylaşım yapıyor, az beğeni aldıkları zaman da daha az paylaşım yapıyorlar. Sosyal medyadaki bu davranış tarzı, farelerdeki ödül yemeğine dayalı davranışla benzer. Yani sosyal medya platformları insanlar için dijital bir Skinner Kutusu. ( Skinner kutusu, farelerin içine yerleştirildiği ve belirli davranışlar sergiledikçe yemek ile ödüllendirildikleri bir araçtır) 

Araştırmacılar daha sonra, elde ettikleri sonuçları online bir deneyin gösterdikleriyle ile desteklediler. Katılımcıların yazılı komik resimler, caps ve memes benzeri paylaşımlar yapabildikleri ve beğenilerle etkileşim kurabildikleri Instagram’a benzeyen bir platform kullandılar. Deneyin sonunda alınan sonuçlar araştırma analizleriyle tutarlı şekildeydi. İnsanlar beğeni aldıkça daha fazla paylaşım yapıyor. 

Amsterdam Üniversitesi’nden Björn Lindström’e göre: “Bulduklarımız, sosyal medyanın bu kadar çok insanın günlük yaşamında neden baskın olduğunun daha iyi anlaşılmasına yardımcı olabilir ve aşırı- “online davranışı” engelleyici yollar bulunmasını sağlayabilir. 

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.