Muhafazakar Facebook kullanıcıları yalan haberleri daha kolay yayıyor

facebook

Sahte haberlere ne kadar dikkat ediyoruz?

Birçoğumuzun bildiği, eşimizin, dostumuzun ve akrabalarımızın facebookta gördüğü her paylaşımı yayınlaması ve bu haberlerin genelde yalan ve asılsız haber olması durumu ile bir kez dahi olsun karşılaşmışızdır. Özellikle seçim zamanlarında kraldan daha çok kralcı olan insanların yayımladığı aşırı fanatik sayfaların postları ya da insanların uydurdukları fikir ya da olaylar maalesef ki sosyal medyanın kaçınılmaz gerçeği. Bir propaganda yapmak için artık pankart açıp sokakta yürümek yerine bir hashtag açıp twitleyebilmeniz kafidir.

Geçtiğimiz yıllarda da Amerika’da bu olay ile karşılaşıldı. Ve dünyanın her yerinde de karşılaşılmaya her geçen gün devam ediliyor. Bunun için yapılması gereken birkaç adım var. Bunlar güvenilir haber siteleri ve teyit kaynaklarıdır. Bilinçli her insan zaten bunu yapmayı kendine görev edinir ve ihtiyaç duyar.

Bunun için alınan tedbirler var mı? Yoksa bunu kahvelerini içerek izliyorlar mı? Elbette ki var. Facebook’un haber yayınlamadan sorumlu olan başkan yardımcısı Adam Mosseri, geçen günlerde duyurulan uyarının artık site içinde bir pencere şeklinde açılıp sahte haberleri ayırt etmek için insanlara bir rehber olacağı yönünde bir müjdede bulundu.

Uyarıda kullanıcıların haber linklerinin kaynaklarının sahih olup olmadığı konusunda ayırt etmeleri için yardımcı olacağını söyledi. Bu yeni özelliğin ise ABD başta olmak üzere 14 ülkede yürürlüğe gireceği söyleniyor.

Ama tabi ki her zaman bu tedbirlere de gerek kalmadan kendimiz araştırmalı ve gerçek habere ulaşmalıyız. Bu yazıyı 10 arkadaşına at ki bilgilensinler. Hem FBI bu yazıları siliyor çabuk olun(!)

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.