Türkiye’deki gençler karantinada “down oldu”: Koronavirüs ve Gelecek Araştırması

genç kapıda evde
Fotoğraf kaynak: unsplash.com

Koronavirüs gündemimizi ve daha da önemlisi somut olarak hayatımızı tam olarak işgal ederken, dört duvar arasına kısıldığımız bu dönemde gençler nasıl hissediyor?

Pollective.com.tr‘nin yayınladığı bir araştırma Türkiye’deki gençlerin nasıl hissettiğine dair birkaç ipucu veriyor. Araştırma 16-35 yaş arası Kadın ve Erkek 500’den fazla kişiyle yapıldı ve koronavirüs salgını süresi ve sonrasında beklentileri içeriyor. Ankete katılanların yorumlarına da yer verilen araştırmada en dikkat çekici ifade ise bir kullanıcının hayatında ilk defa “down olduğunu” ifade etmesi.

Araştırma hakkında bilgiler

  • Katılımcı sayısı: 500+
  • Yaş: 16-35
  • Cinsiyet: Kadın ve Erkek
  • Lokasyon: Türkiye

Kendilerini iyi hissetmiyorlar

Ankete katılanlara “Bugünlerde kendini nasıl hissediyorsun?” diye soruldu. Katılımcıların %61’i bu soruya negatif yanıt verdi.

Haziran-Ağustos arası biteceğini düşünüyorlar

Sorulan bir diğer soru ise bu sürecin ne zaman biteceğine dair beklentileriydi. Katılımcıların %70’i Haziran-Ağustos arası bir tarihte yanıtını verdi.

“Farklı bir dünya”

Katılımcıların %70’i “Korona sonrası sence bizi nasıl bir hayat bekliyor?” sorusuna farklı bir dünyanın beklediği cevabını verdi.

Anket katılımcılarından yorumlar

“40 gündür dışarı çıkmadım”

“Hangi gündeyiz bilmiyorum”

“Down oldum”

Araştırma linki https://www.linkedin.com/posts/pollective_korona-ve-gelecek-ara%C5%9Ft%C4%B1rmas%C4%B1-activity-6665583233868021760-Snn2/

Meriç Özadak
Meriç Özadak, İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema ve Televizyon lisans ve Next Akademi yüksek lisans mezunudur. Video ajansı vidyozz'un kurucusudur.