Dünyada elektrikli araç sayısı 2040 yılına kadar 323 milyon olacak

elektrikli araçlar

Danışmanlık grubu Wood Mackenzie‘nin elektrikli araç satışlarının 2040’a kadar her yıl 45 milyon adede ulaşacağını öngören yeni bir raporuna göre, 2040 yılına kadar dünya çapında yaklaşık 323 milyon elektrikli aracın faaliyete geçmesi bekleniyor.

Araştırma, bu tahminlerin koronavirüs öncesi tahminlere kıyasla % 2 azaldığını ve pandeminin toplam araç satışlarını iki yıl geciktirdiğini belirtiyor.

Bulgular ayrıca, ticari elektrikli araç satışlarının 2040 yılına kadar yılda 5,5 milyonu aşacağını ve bu zamana kadar küresel hisse senetlerinin 40 milyonu bulacağını gösteriyor.

Analistler, otobüslerin küresel ticari segmentin elektrifikasyonunda 2026 yılına kadar öncülük edeceğini savunuyor bu noktadan sonra görevi hafif hizmet kamyonları devralacak.

Kümülatif konut ve kamusal şarj noktalarının 2030 yılına kadar sırasıyla 32,5 milyon ve 5,4 milyon satış noktasına çıkması, 2,7 milyar dolar ve 3,3 milyar dolar yatırım çekmesi bekleniyor.

Wood Mackenzie Baş Analisti Ram Chandrasekaran şu yorumda bulundu: “Elektrikli araç stoğu mevcut boyutunun 35 katına çıkmasına rağmen, nakliye emisyonları eğrisi düzleşecek ve düşmeyecek. Ulaşımın küresel karbondioksit emisyonlarına katkısı, bugün ile 2040 arasında 1,3 megaton artacak.

“Büyük otomobil üreticileri, 2050 yılına kadar iklim açısından nötr olmayı hedefliyorlar ve bataryalı elektrikli araçları (BEV’ler) bu hedefe ulaşmak için en güçlü itici güç olarak görüyorlar.”

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.