Dünya nüfusu 2064’ten sonra azalmaya başlayacak

dünya nüfusu kalabalık

Washington Üniversitesi’ndeki yeni araştırmalara göre, 2064’ten sonra önemli bir nüfus düşüşü başlayacağı öngörülüyor. İki yüzyıl boyunca yaşanacak aşırı nüfus büyümesinden sonra bu düşüşün etkileri merak konusu. Öncelikle, düşüşün nedenleri arasında dünya genelinde doğum kontrol yöntemlerine erişimin kolaylaşması ile kadınların eğitim seviyesinin artması bulunuyor.

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Sağlık Ölçümleri ve Değerlendirme Enstitüsü’nde (IHME) araştırma ekibinin yürüttüğü çalışma, geçtiğimiz gün The Lancet dergisinde yayınlandı. Araştırma ekibi, küresel nüfusun 2064’te 9.7 milyarda zirveye ulaşacağını ve diğer yüzyılın başında 8.8 milyara düşeceğini tahmin ediyor. Bu veriler Birleşmiş Milletler’in eski çalışmalarıyla çelişiyor olsa da bugün dünyadaki nüfustan bir milyar daha fazla insan yaşayacağını öngörüyor.

Nüfusun 2064’te öngörülen seviyeden eskiye çekilebilmesi için toplam doğurganlık hızı, her kadın için 2.1 seviyesini korumalıdır.

 Doğum kontrol yöntemlerine ulaşımda iyileşmeler ve eğitimin öneminin giderek artması çocuk sahibi olmanın itici gücünü yıllar içinde azalttı. Bazı ülkelerde nüfus artış hızı düşüşü diğerlerine göre daha fazla oldu. Örneğin, Polonya’da oran 1,17 iken, İtalya ve İspanya’daki şu anda 1,2’ye gerilemiştir. Afrikalı kadınların 2017 yılında kadın başına ortalama 4.6 olan doğum oranının 2100’de 1.7’te düşeceği tahmin ediliyor. Dünyadaki en yüksek doğurganlık oranına sahip Nijerya’da 7.0 olan doğum oranının, 1.8’e düşeceği düşünülüyor.

Ülkelerin çalışma çağındaki nüfus oranı / yıl grafiği

Nüfus düşüşünün önemli finansal sonuçları da olacaktır. Araştırmacılar, devletlere şimdiden bunu planlamaları gerektiğini tavsiye ediyor. Özellikle 20-64 yaş arasındaki çalışma çağındaki bireylerin azalması ülkelerdeki işçi sayılarını  etkileyebilir. Nijerya’da istikrarlı artışların yanı sıra Çin ve Hindistan’da işçi sayısındaki büyük düşüşler tahmin ediliyor. Ancak Hindistan bu düşüşe rağmen en büyük çalışma çağı nüfusuna sahip olan ülke olarak düşünülüyor. Listede Hindistan’ı Nijerya, Çin ve ABD izliyor.

Küresel nüfus ve dünyanın geleceği

The Lancet’in genel yayın yönetmeni yazıyla ilgili, “Öngörülen değişim, jeopolitik güçteki radikal değişimler için bir vizyon sunuyor ve kadınların cinsel ve üreme haklarının korunmasının önemini vurguluyor. 21. yüzyıl, insanlığın hikayesinde bir devrim niteliği taşıyacak, dünyada Avrupa ve Asya’nın etkileri azalacak.” Dedi.

Üreme oranlarının düşüşe geçtiği yılların ülkelere göre haritalanması

Gerçekten de, en hızlı şekilde küçülecek nüfuslar arasında Asya ile Orta ve Doğu Avrupa yer alıyor. Yıllardır nüfus azalması gerçeğiyle boğuşan Japonya’nın, 2017’de 128 milyon olan nüfusu 2100’de 60 milyona düşeceği düşünülüyor. Tayland’ın 71’den 35 milyona, Portekiz’in 11’den 5 milyona, Güney Kore’nin ise 53’ten 27 milyona düşeceği de tahminler arasında yer alıyor.

IHME Küresel Sağlık Profesörü ve çalışmanın baş yazarı Stein Emil Vollset, çalışmanın sonuçlarını değerlendirirken, “Nüfus düşüşü, karbon emisyonlarını ve gıda tedariğindeki yükü azaltmak için iyi bir haber olsa da, daha fazla yaşlı ve daha az gençle birlikte, toplamları daha az işçiye sahip olma sıkıntısı bekliyor. Nüfusta işçi ve vergi mükellefi vatandaşlar azaldıkça, ülkeler ekonomik zorluklar yaşamaya ve yaşlı sosyal destekleriyle sağlık hizmetlerini desteklemekte zorlanacaklardır.” dedi.

Araştırmacılar, göçün önümüzdeki on yıllarda daha da önemli bir mesele olacağına inanıyor. İnsanlar çevresel ve finansal olarak daha stabil bölgelerde yoğunlaştıkça daha az bölgenin yaşanabilir olacağı fikri bu düşünceyi destekliyor. Özellikle iklim değişikliği gerçeği, göç meselesinde tetikleyici olacak.

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.