‘Büyük Veri’ye göre çevreyi kurtarmak için zaman aleyhte işliyor

doğa kırmızı kanyon

Yeni bir makaleye göre, Big Data (Büyük veri) bilim insanlarına sadece çevrenin korunmasında değil, aynı zamanda sürdürülebilirliğin sağlanmasında da yardımcı olabilir.

Melbourne Üniversitesi Coğrafya Okulu’nun baş yazarı Rebecca Runting, şu anda çevre hakkında veri üretmek, saklamak, erişmek ve analiz etmek için benzeri görülmemiş bir kabiliyetimiz olsa da, bu teknolojik ilerlemelerin eyleme geçmedikçe dünyaya yardımcı olmayacağını söylüyor.

“Büyük veri analizleri çevre politikası ve yönetimi ile yakından bağlantılı olmalıdır” diyor Runting. “Örneğin, birçok büyük şirket halihazırda çözüm geliştirme metodolojik, teknik ve hesaplama kapasitesine sahiptir, bu nedenle yeni gelişmelerin ve kaynakların zamanında hükümetle ve“ açık veri ”ruhuyla paylaşılması çok önemlidir.”

Yazarlar, 2000-2012 yılları arasında 2,3 milyon kilometrekare orman kaybolduğunu ve dinamik deniz ve kıyı ekosistemlerinin benzer düşüşler yaşadığını belirtiyor. 700.000’den fazla uydu görüntüsünün analizi, Dünya’nın 1984’ten beri 20.000 kilometrekare fazla gelgit dairesini kaybettiğini gösteriyor.

COVİD-19 salgınında büyük verilerin yardımı

COVID-19 salgını ışığında, hükümetlerin oldukça karmaşık veri analizine dayalı hızlı (sağlık) kararlar aldıklarını görüyoruz” diyor Runting. “Bunu öğrenmek ve çevre sektöründe benzer şekilde sıkı bir analiz ve karar alma birleşimi elde etmek için iyi bir fırsat olabilir.”

Queensland Üniversitesi’nden bir profesör yardımcısı James Watson, Google Earth Engine gibi platformların ve bilgisayarların hızlı bir şekilde bilgi izleme ve bilgisayarlara gönderme kapasitesi sayesinde, büyük verilerin küresel çevre sağlığı risklerini belirleyebildiğini söylüyor.

“Büyük veri devriminin anlamamıza yardımcı olduğu şey, çevre genellikle düşündüğümüzden daha kötü durumda. Harita ve analizler ne kadar çok olursa, Antarktika buz tabakaları, sulak alanlar veya ormanlar da dahil olmak üzere çevrenin durumunu o kadar iyi ve detaylı bir şekilde analiz edebiliyoruz. Büyük veriler bize zamanımızın tükendiğini söylüyor ”diyor Watson.

Çevreyi korumak hala mümkün mü?

“İyi haber, büyük veri devriminin riski daha iyi anlamamıza yardımcı olabileceğidir. Örneğin, gelecekteki ekosistem bozulmasının nerede gerçekleşeceğini ve bunların pandemi riskini haritalamak için yaban hayatı ticareti ile nerede etkileşime girdiğini daha iyi anlamak için verileri kullanabiliriz. ”

Runting, büyük verilerin Dünya genelinde endişe verici mekansal ve zamansal eğilimleri ölçmede çok önemli olduğunu söylüyor. Örneğin, yasadışı balıkçılık faaliyetlerini gerçek zamanlı olarak tahmin etmek için otomatik bir gemi takip ve izleme sistemi kullanılmaktadır.

“Bu, hükümetlerin Avustralya suları dahil olmak üzere kendi yetki alanlarında yasadışı balıkçılık faaliyeti üstlenebilecek gemileri hızlı bir şekilde araştırmasına izin verdi” diyor. Benzer şekilde, Queensland’ın Statewide Landcover ve Trees Study yasadışı temizliğin tespiti de dahil olmak üzere odunsu bitki örtüsünün temizlenmesini izlemek için uydu görüntülerini kullanıyor.

Watson da buna benzer bir örnek veriyor. “Küresel orman saati, neredeyse gerçek zamanlı olarak dünya ormanlarının durumunu izlemek için bir oyun değişikliği oldu. Bu, yasadışı faaliyetlerin tanımlanmasına ve dünya çapında orman korumasının etkin bir şekilde uygulanmasının bilgilendirilmesine yardımcı olabilir. ”

Makalede ayrıca, ormanların korunması ve restorasyon ödemeleri de dahil olmak üzere büyük çaplı ulusal politikaların sürdüğü Çin’de büyük çapta görülen yeşillendirme gibi insan müdahaleleri nedeniyle olumlu çevresel değişiklikler olduğu da kaydedildi.

Kapak görseli: Slawek FedorczukRed Canyons

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.