Bilim insanları rüyalara sızabilen cihaz geliştiriyor

Bilim insanları uyku alarm yatak saat
Bilim insanları uyku alarm saat yatak

Bilim insanları MIT DreamLab’ta, rüyaların içeriğini kontrol eden ve onlarla etkileşime girebilen giyilebilir bir cihaz üzerinde çalışıyor.

DreamLab tarafından geliştirilen Dormio adlı eldiven benzeri cihaz, kullanıcının hangi uyku durumunda olduğunu tespit eden bir dizi sensörden oluşuyor. Kullanıcı, hipnagoji denilen, bilinç ile bilindışı arasındaki durumdayken eldiven önceden kaydedilmiş tek kelimeden oluşan bir ses çıkarıyor. Nintendo Power Glove ile Inception filminin birleşimi gibi gelen bu çalışma, rüyalar üzerindeki kontroller ile bellek artırımı, ruh halini iyileştirme gibi pek çok farklı şeyi pratiğe dökebilir.

Daha önceden de benzer çalışmalar farklı bilim insanları tarafından yapılmıştı. Ancak  “Dormio” cihazı, önceden yapılan bu tür araçlardan daha güçlü olabilir. Cihaz, 50 kişiyle yapılan bir deneyde, “kaplan” kelimesini söyleyerek, insanların uykusuna bir kaplan yerleştirmeyi başarmasıyla ilgi çekti.

DreamLab’teki başka bir araştırmacı ise, benzer bir cihazı ses yerine kokuyu temel alarak geliştirdi. Kullanıcı uykunun 3. evresine ulaştığında cihaz tarafından ortama verilen koku, rüyalar ile koku ilişkisini kurmayı amaçlıyor.

Araştırmacılar “Dormio” cihazıyla uyku durumunda rüyaların tam kontrolünün ele alınmasını istiyor. Özellikle insanların rüya görürken rüyada olduklarını anladığı “luciddreaming (berrak rüya)”, bu cihaz için oldukça elverişli bir ortam. “Luciddreaming” durumuna girebilen kullanıcıların uçmayı, şarkı söylemeyi, seks yapmayı denemesini sağlayabilir. Ancak “luciddreaming” insanları sadece %1’inin düzenli olarak yapabildiği bir durum. Çoğu kişinin hayatı boyunca deneyimlemediği bu uyku biçimi cihazın kullanıcı sayısını oldukça azaltıyor. Bu da çalışmanın ilerlemesini engelliyor.

Bunun yanında diğer bilim insanları , önceden kaydedilmiş mesajlar veya kokularla rüyaları komuta etmek yerine onu anlamanın daha önemli olduğunu düşünüyorlar. Bilinçdışı anların çok değerli olduğunu ve ona hakim olmak yerine onunla diyalog içinde olmamız gerektiğini söylüyorlar.

Araştırma haberlerine en az bizim kadar ilgi duyduğunuzu biliyoruz. Araştırma kategorisini ziyaret ederek daha birçok ilgi çekici yazıyı okuma fırsatı bulabilirsiniz 📝

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.