Antarktika yeşilleşiyor

antarktika yeşil

İstenmeyecek bir bitki örtüsü! Buzlarla kaplı Antarktika’da yosunlar yeşeriyor.

Cambridge Üniversitesi’nden bir İngiliz biyolog ekibi, Antarktika’da çiçek açan ve kıtanın yeşil kısımlarını gösteren büyük ölçekli yosun haritasını oluşturdu. 

Aslında o kadar yeşil ki, parlak pigmentler bugün Nature Communications dergisinde yayınlanan çalışmalarla ilgili yeni bir çalışmada detaylandırıldığı gibi uzaydan görülebilir. Kar yosunları doğanın bir sürprizi olarak gelse de bilim adamları bunun çiçeklere kadar gelişmeyeceğini öngörüyor. Yani Antarktika’da öngörülebilir bir orman olmayacak. 

Yeşil algler, aşırı nitrojen ve fosfor seviyeleri mevcut olduğunda hızla artan bir süreç olan karbondioksiti yakalamak ve oksijeni serbest bırakmak için güneş ışığını kullanır.

Yeşili görmek bize genelde ümit verse de bu olay bize korku mu verecek yoksa ümit mi bilemiyoruz.

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.