Accenture’dan 2020 teknoloji vizyonu raporu

Geçtiğimiz günlerde Accenture şirketi 2020’de teknoloji kullanımı ile ilgili bir rapor yayımladı. Rapor, teknolojinin hayatımızda son dönemde nasıl yer alacağını detaylı bir şekilde anlatıyor. Raporun özetini aşağıda okuyabilir ya da linkten raporun orijinaline ulaşabilirsiniz.

Raporun orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.

2020 Yılında Teknolojik Gelişmeler ve İnsan

2020 yılının teknolojik gelişmeler açısından daha fazla olay yaşanacağı biliniyordu. 2019 senesi, 2020 yılının adeta habercisiydi. 2020 yılı ile birlikte insan hayatı yeni bir düzene geçecekti. Yeni yıldan beklentiler oldukça fazlaydı. Peki teknoloji bu beklentileri karşılayabilecek mi? Teknoloji o kadar çok kullanılıyor ki artık gündelik hayatın bir parçası olmuştu. Elbette teknolojiyi sadece elimizde bulunan akıllı telefonlardan ibaret olduğunu düşünemeyiz. Ancak yaşantımızın büyük çoğunluğunu da akıllı telefonlar ile sürdürüyoruz. Şöyle de diyebiliriz, akıllı cihazlar hayatımıza girdikten sonra büyük değişiklikler getirdi. Yabancı bir şirketin yaptığı ankete göre teknolojinin ne kadar çok kullanıldığı gözükmekte. Teknoloji Vizyonu Tüketici şirketinin yaptığı araştırmalar, bizlerin ne kadar çok teknolojiye bağlı olduğunu gösteriyor. Rakamsal olarak baktığımızda ise, günlük olarak insanlar ortalama en az 6 saat çevrimiçi oluyor. İnsanlar, günlerinin 6.4 saatini internette online şekilde geçiriyor. Kullanıcılara göre teknolojinin günlük hayata etkisi yüzde 52. Teknolojik gelişmeler de son noktayı ise, 5G koyacak gibi. 2020 yılının en çok beklenen yeniliği olarak biliniyor. Ne zaman faaliyete geçeceği bilinmemekle birlikte, hakkında birçok spekülasyon haberleri gelmeye devam ediyor.

Teknolojik Gelişmeler ile Bizleri Neler Bekliyor?
Teknolojik gelişmeler için bizler mi bir şey bekliyoruz? Yoksa teknolojiyi üretenlerin mi bizlerden bir şey bekliyor? Bunu tam olarak bilemiyoruz. Ancak şöyle bir gerçek var ki, herkes teknolojiden bir şey bekliyor. En önemlisi de birer birey olarak hayatımızı kolaylaştırmasını istiyoruz. Diğer türlü teknolojinin ortaya çıkması hiçbir anlam ifade etmiyor. Teknoloji ekosisteminin içinde birden fazla unsur var. Sadece birini almak mümkün değil. Ancak dijital tarafı teknolojinin en önemli kısmı. Farkındaysanız hayatımız artık dijitalleşiyor. Evde kaldığımız süre boyunca bile herhangi bir şey yapmadan vakit geçirebiliyoruz. Örneğin, market alışverişi yapmak için evden çıkmamıza gerek yok. Taksi çağırmamız için sokak sokak gezmemize de gerek yok. Birine para transferini mobil cihazlarla kolaylıkla halledebiliyoruz. Ve daha nice kolaylıklar sadece evimizden oturarak yapabiliyoruz. Teknoloji işte bu değil mi? Şunu da belirteyim, teknoloji sadece bireylere hitap etmiyor. Aynı zamanda firmalara ve fayda getirecek toplumsal olaylara da hitap ediyor. Yapay zeka, güvenlik, gizlilik, endüstri ve daha birçok alanda 2020 yılı teknoloji çağı olacak gibi. Şimdi 5 ana madde de yaşanılacak teknoloji gelişmeler listesine bakalım.

İnsan Deneyimleri
Firmalar ile insanlar arasında geleneksel olan ilişki yeni bir düzene geçiyor. Dijital etkileşim sayesinde firmalar artık daha fazla insan odaklı olmayı düşünüyor. Kullanıcılar daha fazla özelleştirilmiş deneyimler istiyor. Güvenlik ve gizlilik bireylerin oldukça fazla dikkat ettikleri konuların başında geliyor. Teknoloji Vizyonu Tüketici şirketinin yine yaptığı bir araştırmaya göre tüketiciler, bilgisayar korsanlarına karşı oldukça endişeli. Bu endişenin rakamsal boyutu da yüzde 66. İnsan deneyimleri için şirketler artık artırılmış gerçeklik teknolojisine eğilim gösteriyor. Birçok teknoloji şirketi sistemlerinde artırılmış gerçeklik bulunduruyor. Ayrıca bu sene beklenen 5G teknolojisi ile daha fazla insan hayatı teknolojiye entegre olacağı düşünülüyor.

Yapay Zeka ve İnsan
Yapay zeka teknolojik gelişmeler içerisinde en çok dikkat çeken yenilik. 2020 yılına baktığımızda yapay zekanın insanlara ve şirketlere çok fayda sağlayacağı görüşü hakim. Yöneticilerin yüzde 76’sı yapay zeka sayesinde insanların daha rahata kavuşabilecek. Yapay zeka şu an belli alanlarda hayatımızda. Özellikle dijital ortamda fazlaca yer alan yapay zeka, bizlerin neler istediğini biliyor. Biz tahmin etmeden önce önümüze istediklerimizi çıkarıyor. İleri ki zamanlarda yapay zeka ile insanların yaşadığı aksaklıklarda çözülebilecek.

Nesnelerin İnterneti ve Bağlayıcı Bir Hayat
Dijital ortamda bilindiği üzere her şey birbirine entegreli şekilde çalışır. Dijital kavramının gelişmesi ve genişlemesi asıl nesnelerin interneti sözcüğünü daha da önemli hale gelmekte. Nesnelerin interneti (Iot), fiziksel olarak nesnelerin kendi aralarında bir bağlantı sağladığı iletişim ağıdır. Araştırmaya göre 2025 yılına kadar Iot’a bağlı cihazların sayısı 75 milyarı geçecek. Bu rakam 2026 da ise 1 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşacak. Yöneticilerin yüzde 79’u ürünlerin veya alınan hizmetlerin daha fazla sahiplik sunması gerektiğini düşünüyor.

Doğaüstü Robot Teknolojisi
Teknolojik gelişmeler içinde robot ürünleri de yapay zeka kadar önemli yer alıyor. Özellikle üretim yapan şirketler için robot teknoloji kritik konumda bulunuyor. Şirketlere göre, düşük maliyetli işlerin ve daha hızlı üretimin oluşması için robotlar şart. 5G ile beraber robotik teknolojinin de olumlu etkileneceği düşünülüyor. Teknoloji Vizyonu Tüketici şirketinin yaptığı bir anket sonucunda yöneticilere robot teknolojisi soruldu. Ankete katılar yöneticilerin yüzde 61’i önümüzde ki 2 yıl içinde elverişsiz ortamlarda robot teknolojisine geçileceğini söyledi.

İnovasyon Çalışmaları
Son konumuzda inovasyon çalışmaları. Aslında teknolojinin son geldiği nokta da burası kabul edilebilir. İnovasyon geliştirmeleri için şirketler büyük çaba sarf ediyor. İnovasyon kimine göre bir insan yapısına benzer. Ve bu konu 3 ana maddede ele alınır.


1. Erişebilir dijital teknoloji
2. Endüstrinin çıktığı son nokta ve bilimsel gelişmeler
3. Dağıtılmış defter düzeni, yapay zeka ve genişletilmiş gerçeklik


Teknolojilerin iyice hızlanması endüstrinin de neredeyse bitmesinin önünü açıyor. Yöneticilerin yüzde 56’sına göre yeni teknolojiler endüstriyi tamamen saf dışı bırakabilir. Yüzde 76’sı da yeni inovasyon yolları geleceği görüşünde.

Son olarak teknolojik gelişmeler konusuna baktığımızda birçoğunu yaşıyoruz. Hayatımızın her alanında teknolojinin evrelerini görebiliyoruz. Her sene çıkan teknolojik gelişmeleri hayretlikle takip ediyor ve kullanıyoruz. Emin olun ki 2020 yılı, teknolojinin ulaştığı son nokta olmayacak.

Raporun orijinaline linkten ulaşabilirsiniz: https://www.accenture.com/us-en/insights/technology/technology-trends-2020

Meriç Özadak
Meriç Özadak, İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema ve Televizyon lisans ve Next Akademi yüksek lisans mezunudur. Video ajansı vidyozz'un kurucusudur.