50 yıl içinde milyarlarca insan çöl sıcaklarına maruz kalacak

Durum kötü görünüyor

Yeni bir iklim modeline göre, tüm Dünya’nın beşte biri 2070 yılına kadar Sahra Çölü kadar sıcak olabilir. Earther, bu durumun yaklaşık üç milyar insanı evlerinden kaçmaya ya da cehennem sıcaklıklarında hayatta kalmaya çalışmak zorunda bırakacağını iddia ediyor. Bu, insanlık için inanılmaz derecede korkunç bir durum – özellikle de tarım arazilerini güvendiğimiz temel mahsulleri yetiştirmek için aciz hale getirecek bir felaket.

İnsanları bekleyen zorlu koşullar

Earther’ in tahminlerine göre, insanlığın iklim değişikliğini ele almakla kalmayıp aynı zamanda sera gazı emisyonlarını zaman içinde artırmaya devam ettiği bir senaryo bizi bekliyor.

Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı’nda yayınlanan çalışma, yerleşik olan her kıtanın bölgelerinin nasıl tamamen elverişsiz hale geleceğini gösteriyor – özellikle Brezilya, Kuzey Afrika ve Hindistan çevresinde. Bu arada, Rusya, Kanada ve Kuzey Kutbu’nun geniş alanları yavaş yavaş ılıman iklimler geliştirecek.

Toplu Göçler Yaşanabilir

Earther, dünyanın bazı bölümleri yaşanabilir sıcaklık eşiğini geçtiğinde, çok sayıda iklim mültecisinin daha hoş bir ortam bulmak için dünyanın en kuzey ve en güneydeki noktalarına kaçmaları gerekeceğini bildiriyor.

Bu, iklim değişikliği uluslararası ölçekte kapsamlı bir şekilde mücadele edilmedikçe, Dünya’daki insanların neredeyse yarısının önümüzdeki on yıllarda köklerinden kopması  ve yeni bir ev bulması gerekeceği anlamına geliyor.

Kapak görseli: Tarmo JuholaArchitectural explorations – RED

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.